Zahraničí

Po střelbě ve Vegas je 59 mrtvých! Identifikace obětí potrvá dlouho

Nejhorší masakr v novodobých dějinách Spojených států má na svědomí Stephen Craig Paddock (69). Počet jeho obětí stoupl na 59 lidí a přes 500 dalších osob utrpělo zranění. Identifikace mrtvých bude složitá a potrvá dlouho.

Identifikace obětí bude podle policie dlouhá a složitá. Vyšetřovatelé zatím shromažďují důkazy a snaží se zprostředkovat kontakty příbuzných s jejich blízkými, kteří byli na místě v okamžiku střelby. Americké úřady zřídily horkou linku pro potřeby pozůstalých a lidí, kteří nemají o svých blízkých informace.

Stephen Craig Paddock (69) žil v posledních letech v seniorské komunitě ve městě Mesquite v Nevadě, asi 120 kilometrů od místa tragédie, byl podle svého bratra milionářem a častým klientem kasin.

Paddock podle policie střílel na návštěvníky koncertu country hudby z 32. podlaží hotelu Mandalay Bay. V pronajatém hotelovém pokoji měl 23 zbraní. Dvě z nich měl nainstalované u okna na stojanu. U něj doma se pak našlo dalších 19 zbraní i výbušniny.

 

Související obsah

Místní šerif Joseph Lombardo popsal Paddocka jako "pološílenou osobu, která chtěla způsobit masakr". "Nemáme ani ponětí, čemu věřil," uvedl rovněž šerif Lombardo, podle kterého ale masakr nesouvisí s terorismem.

Prostřednictvím své tiskové agentury Amak se už nicméně k činu přihlásila organizace Islámský stát (IS), podle které Paddock před několika měsíci konvertoval k islámu. Radikálové z IS se v posledních letech hlásí k většině útoků ve světě. Podle amerických expertů je však jeho spojení s teroristickou organizací málo pravděpodobné.

Jeho bratr Eric Paddock médiím řekl, že sourozenec byl milionářem, který své jmění získal investicemi do nemovitostí. Do kasin prý jezdil utrácet tak často, že mu mnohdy poskytovala pokoj či jídlo zdarma. O politiku či náboženství se prý vůbec nezajímal a nejevil násilné sklony.

"Jsme naprosto v šoku," uvedl Eric Paddock. "Nechápeme, co se stalo," řekl v rozhovoru s televizní stanicí WOFL-Channel 35. "Je to jako by na naši rodinu právě spadl asteroid," dodal. Podle stanice NBC měl střelec pilotní průkaz a vlastnil dvě letadla. Měl také lovecké povolení.

Paddockův bratr stanici NBC rovněž potvrdil, že jejich otcem byl Patrick Benjamin Paddock, bankovní lupič odsouzený k 20 letům vězení, který byl v letech 1969 až 1977 po útěku z texaského vězení na seznamu deseti nejhledanějších zločinců amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Podle nevadské policie měl Paddock kromě několika dopravních přestupků čistý trestní rejstřík. Žil podle ní v posledních letech ve městě Mesquite ve státě Nevada, které má asi 14.000 obyvatel. Bydlel v patrovém domku v seniorské čtvrti známé jako Sun City Mesquite, jejíž součástí je golfové hřiště a několik bazénů. Dům koupil v roce 2015. V areálu Sun City se 1400 domy mohou žít jen lidé starší 55 let, uvedl list USA Today.

Video ze střelby v Las Vegas

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz