Zahraničí

Pražská zoo rozšiřuje své aktivity v Mongolsku, koupila nové obojky

Pražská zoo rozšiřuje své aktivity v Mongolsku, koupila nové obojky
Zdroj: Zoo Praha

Když se řekne pražská zoo a Mongolsko, každého hned napadnou koně Převalského. Pražská zoologická zahrada se ale v této středoasijské zemi realizuje i jinak!

Aktivity pražské zoo na ochranu ohrožených druhů se v Mongolsku nyní vedle koně Převalského rozšířily i na sajgu mongolskou. Ta je kriticky ohrožená a její situaci ještě zhoršila letošní epidemie moru malých přežvýkavců. Na západě země tak přežívá méně než pět tisíc jedinců.

Pražská zoo se proto rozhodla pomoci a ze svého sbírkového konta uvolnila peníze na nákup deseti telemetrických obojků určených pro monitoring pohybu těchto ohrožených živočichů. Všech deset těchto obojků o celkové ceně 12 tisíc eur již sajgy nosí. V minulých dnech jim je za pomoci pracovníků pražské zoo nainstalovali příslušníci mongolské ochrany přírody.

"Díky satelitnímu sledování bude možné detailně monitorovat pohyb sajg a data, která získáme, pomohou nejenom lépe poznat život těchto pozoruhodných zvířat, ale také přispějí k tomu, aby bylo možné účinněji čelit jejich postižení nákazami, které se na ně přenášejí z dobytka," vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, který se odchytu a značení sajg spolu s kolegy v Mongolsku sám zúčastnil.

Související obsah

Samotný odchyt sajg nebyl žádná legrace. V rovinatém terénu, který v tamních pouštích převažuje, dokáží sajgy uhánět rychlostí až 80 kilometrů za hodinu. Díky zkušenostem mongolských ochránců přírody se to ale nakonec podařilo: "Byla to opravdu mistrovská práce, na níž se v dokonalé koordinaci podílelo vždy deset až patnáct lidí vybavených terénními automobily a motocykly," přibližuje Miroslav Bobek.

Sajga mongolská je středně velká příbuzná antilop a k jejím typickým znakům patří široké, daleko od sebe posazené nozdry, které jsou prodloužené a namířené dolů. Tento poddruh sajgy je přitom ještě mnohem vzácnější než známější sajga tatarská, která žije v Kazachstánu a v ruské Kalmýkii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz