Epidemie

Jsme na pokraji smrtící epidemie, varují zdravotníci! Šíří se mor

Jsme na pokraji smrtící epidemie, varují zdravotníci! Šíří se mor
Zdroj: Thinkstockphotos

Lékaři varují před smrtící epidemií dýmějového a plicního moru. Nebezpečná nemoc se zatím šíří jen na ostrově Madagaskar, kde úřady potvrdily stovky pacientů. Mor je ale vysoce nakažlivý, a tak se může snadno rozšířit do dalších částí světa.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala na Madagaskaru už 231 lidí nakažených nebezpečným plicním morem, nejméně dvacet lidí zemřelo. "Riziko rozšíření nákazy je obrovské. Zatím jen na národní úrovni, ale mor už se objevil v několika městech, což je jen začátek," upozornila WHO.

Plicní mor je přitom vysoce nakažlivý. Jako první infekce zasáhne plíce, pacienti mají horečku, kašel a bolesti na hrudi, jsou dušní. Přenáší se kapénkovou formou, to znamená vzduchem z člověka na člověka. Je nebezpečnější než septický a dýmějový mor, které se na ostrově také šíří.

Právě tento typ moru způsobil ve 14. století naprostou katastrofu. Epidemie, přezdívaná Černá smrt, zabila v Evropě i Asii podle odhadů přes 50 milionů lidí. Neléčený mor končí smrtí pacienta téměř ve všech případech, ten léčený v 50 %.

Na Madagaskar se teď proto soustředí pohledy odborníků z WHO i zbytku světa. Na pomoc s bojem proti nemoci zdravotnická organizace zatím poslala 15 milionů dolarů (asi 330 milionů korun) a 1,2 milionu dávek antibiotik.

Místní vláda zavřela všechny veřejné instituce včetně škol a univerzit, zakázala také velká shromáždění, jako jsou koncerty nebo sportovní zápasy. Sestavila týmy odborníků, které sprejují budovy postřikem proti blechám a hlodavcům.

"Mor se dá léčit, pokud se odhalí včas. Naše týmy pracují na sto procent, aby se ujistily, že všichni, kdo jsou ohroženi, mají přístup k léčbě. Čím rychleji pracujeme, tím více můžeme zachránit životů," prohlásila doktorka Charlotte Ndiayeová, zástupkyně WHO v oblasti.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Pozor na rychlé občerstvení: Už po dvou týdnech zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva!

DRSNÉ: Jaké nemoci vás v životě potkají? Zjistěte to podle měsíce, ve kterém jste se narodili!

Alzheimerova nemoc: Jak se novodobému moru ubránit?
10 nemocí, které vás nejvíc ohrožují

epa, TN.cz

K tématu Epidemie

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz