Protest

Tisíce lékařů protestují, oznámili i stávku! Jak se to dotkne pacientů?

Parte v čekárně, černá páska na ruce. Více než 10 tisíc lékařů protestuje proti novým povinnostem, které na ně stát klade. Nelíbí se jim zavedení EET, e-receptů ani nízké odměny za ambulantní péči. Na 18. října pak vyhlásili praktiční lékaři stávku.

Do protestu se podle Sdružení praktických lékařů (SPL) zapojilo více než deset tisíc doktorů. V ordinacích nebo čekárnách vyvěsili parte jako symbol "konce ambulantní péče" a na ruku si navlékli černé pásky.

Protestují praktičtí lékaři pro dospělé i děti, zubaři a další ambulantní specialisté. Nelíbí se jim nové povinnosti, které budou od příštího roku mít. Musí prý řešit čím dál více papírování a byrokracie a na samotnou péči o pacienta nezbývá čas.

Samotných pacientů se ale protest téměř nedotkne. Lékaři se rozhodli nechat své ordinace v běžném provozu, pouze navlékli symbolické černé pásky. SPL ale vyzvalo lékaře, aby 18. října zavřeli ordinace. Kolik doktorů se do stávky zapojí, zatím není jasné.

"Povinné zavedení eReceptů a EET je pro mnoho stárnoucích lékařů tím posledním důvodem, proč ve své praxi nepokračovat. Na venkově je ale nemá kdo nahradit. V nejbližších letech se to dotkne i lidí - voličů, kteří zatím problémy osobně nepociťují," říká předseda SPL Petr Šonka.

 

Související obsah

Asi třetina ambulantních specialistů je podle odhadů v důchodovém věku. Nové systémy mohou být tou poslední kapkou, aby s prací skončili. Ambulantní péče je navíc podle organizátorů protestu finančně podhodnocena. Soukromí lékaři tak v důsledku dostávají mnohem méně peněz než zdravotníci v nemocnicích.

"Plat ambulantního lékaře ve státním zařízení je ve srovnání s jeho kolegou v soukromém sektoru o 28 % vyšší. Ambulantní nestátní zdravotní sestra má o 33 % menší mzdu, než její kolegyně pracující pro stát," tvrdí předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Desítky lékařů se také vydají osobně "pohřbít" ambulantní péči do Žleb na Kutnohorsku, kde svou ordinaci zavře jediný praktický lékař, který tam dosud byl. Nebude chybět rakev, průvod ani hudební doprovod.

Jeden paktický lékař se v průměru stará o přibližně 1 700 pacientů. Ve městech jsou praxe menší, tedy kolem 1 300 až 1 500 pacientů, na venkově je to běžně přes 2 000 lidí a v některých lokalitách typu Chebsko či Mostecko připadá na 1 lékaře až 4000 pacientů.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz