Volby

Jak by volili chudí, bohatí, staří nebo mladí? VELKÉ SROVNÁNÍ

Jak by volili chudí, bohatí, staří nebo mladí? VELKÉ SROVNÁNÍ
Zdroj: TV Nova/Median

Podle volebního modelu společnosti Median by v září ve volbách vyhrálo hnutí ANO s 27 procenty. Za ním je ČSSD s 13,5 procenty. Do Sněmovny by postoupilo celkem osm stran. Volební model zjišťoval i rozdíly v preferencích podle věku, vzdělání nebo příjmů. Ukázal velké rozdíly.

Zatímco v průzkumu Medianu podpora ANO a ČSSD stagnuje, pozvolna pokračuje pokles podpory KSČM, to by podpořilo 12,5 % voličů. ODS má 9,5 %.

Oproti minulém měření ztratila i TOP 09. Vyšší je naopak podpora hnutí SPD, které by volilo 6,5 % lidí. V posledním období také výrazně posílila podpora Pirátů, a to na 6 %.

Více než polovina pravděpodobných voličů však stále ještě není rozhodnuta, jestli k volbám půjde a koho bude volit. Podle modelu mají relativní jistotu na postup do Sněmovny jen čtyři strany, teoreticky by se do ní dostalo osm stran.

Z dalších stran se odhaduje podpora 4 % pro STAN, 2,5 % pro Zelené a 2% pro Svobodné.

Související obsah

Velké rozdíly ukázal průzkum Medianu při srovnání voličských preferencí podle věku, vzdělání, příjmů nebo bydliště. Mezi voliči ve věku 18-24 let by uspělo ANO, Piráti a SPD, naopak mezi důchodci je vysoko KSČM. Nezaměstnaní a nízkopříjmoví voliči by zase volili nejvíce ČSSD. Mezi živnostníky se může na podporu spolehnout ODS. Na další srovnání se můžete podívat v přehledu společnosti Median zde.

Průzkum probíhal od 15. května do 28. září a zapojilo se do něj 5582 respondentů.

kik, TN.cz

K tématu Volby

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz