Rentgen

Ženu při vyšetření zabil rentgen. Pozůstalí mohou žádat statisíce!

Pozůstalí po ženě, na kterou spadl rentgen, mají nárok na odškodné - to se může pohybovat ve statisících korun. Shodují se na tom právníci, které oslovila TV Nova. Zároveň dodávají, že jde o unikátní případ, kdy se bude viník hledat velmi těžko.

Žena zemřela, když na ni spadlo rameno rentgenu. Přístroj srbského výrobce Visaris nemocnici dodala královéhradecká Foma. Byl v záruce a v červnu prošel kontrolou. "V oboru radiodiagnostika v ČR + jsme takový tragický případ nezaznamenali," řekl Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Masarykovy nemocnice.

"„Za škodu odpovídá to konkrétní zdravotnické zařízení," tvrdí advokátka Klára Slámová. Nemocnice vinu za zabití pacientky necítí, pozůstalí mají podle odborníků přesto žádat odškodnění po ní a to nejdříve mimosoudně. Pro tyto případy je pojištěná nejen nemocnice, ale pravděpodobně také dodavatel rentgenu i jeho výrobce.

"Na konci by se vlastně odškodnily vzájemně jenom pojišťovny mezi sebou," řekl advokát Pavel Kolesár. Vzhledem k věku a zdravotnímu stavu osmdesátileté ženy se shodují právníci, že nepůjde o mnohamilionová odškodnění, jako je tomu v případě prokázaných chyb lékařů. "V tomto případě se obávám, že se soudy se budou držet v řádech statisíců, maximálně jednotek milionů," dodal Kolesár. "V poslední době se pohybují mezi nějakými 250 - 500 tisíci," myslí si Slámová.

Související obsah

O tom kdo ponese trestní odpovědnost, rozhodne soud. Čeká se na znalecké posudky. Firma Foma spolu se zástupci srbského výrobce si chtěla v pátek přístroj prohlédnout. Narazili ale na dveře zapečetěné policií. "Nemáme žádné informace, které by měly jít do tisku," řekl Jasmin Draganovič, ředitel firmy Foma. "Nebudeme poskytovat žádné informace," dodal zástupce firmy Visaris.Námi oslovení právníci jsou k případné k trestní odpovědnosti skeptičtí. Pokud půjde o zásah vyšší moci, zůstane věc bez potrestání.
 

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz