Zahraničí

Slovensko mění přístup k drogám. Za trochu marihuany nebude soud

Slovensko mění přístup k drogám. Za trochu marihuany nebude soud
Zdroj: Jindřich Kodíček

Slovensko se rozhodlo výrazně změnit drogovou politiku, dosavadní přístup totiž neměl dostatečné výsledky. Ministerstvo spravedlnosti se tak chystá sjednotit tresty a zaměřit se na boj s obchodníky místo trestání mladých lidí, kteří si občas zakouří marihuanu.

Za trochu marihuany už mladým na Slovensku nebude hrozit soud. Ministerstvo spravedlnosti přichází podle portálu Tvnoviny.sk s novou právní úpravou v souvislosti s drogovou činností. Důvodem je to, že dosavadní přístup neměl preventivní ani odstrašující účinek.

Hlavním cílem nového zákona má být sjednocení trestů, už by se tak nemělo stávat, že za stejný přečin budou dva různé tresty. Postihováni mají být hlavně ti, kteří s drogami obchodují.

Podle statistik ministerstva spravedlnosti na Slovensku zkoušelo marihuanu více než 30 % mladých lidí. Podle evropského průzkumu mladých uživatelů (15 - 35 let) marihuany přibývá.

"Návrhem zákona se snažíme dosáhnout stavu, kdy za držení stejného množství drogy budou udělovány stejné tresty, což dnes na základě nejednoznačných formulací v zákoně a nejednotného postupů soudů v jednotlivých případech není možné zaručit. Zároveň je naší snahou odhalovat a postihovat především dealery a ty, kteří "řeší" drogy ve velkém," uvedla ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská.

Nová právní úprava přesněji určuje množství drog, na základě kterého již hrozí trestní postih. Zmizí tak pojmy jako "pro vlastní potřebu" a "jednorázová dávka drogy". Kriminalizace by měla sloužit jako krajní prostředek při trestání. Smyslem zákona, který by měl vstoupit v platnost 1. března 2018, je dát lidem možnost nápravy, píše portál TVnoviny.sk.

V současné chvíli některé soudy trestají podmínkou i za 0,4 gramu marihuany, od jiných odcházeli obvinění bez následků. Pokud návrh projde, dostanou lidé za držení jednoho gramu pokutu 165 eur, vyváznou ale bez podmínky. Pokud by se přečin opakoval, pak by se přešlo k trestnímu stíhání, píší Tvnoviny.sk.

Související obsah

Hranice přestupku pro pervitin je podle novely 0,2 gramu, pro heroin 0,5 gramu, pro kokain 0,3 gramu, a amfetamin 0,2 gramu. Pro ostatní látky platí jako jedna dávka jeden gram. U psychotropních hub to pak bude až 10 gramů. V případě marihuany se nebude zkoumat jen množství, policie se zaměří také na obsah aktivní látky.

Očekává se bouřlivá diskuze, výsledná podoba zákona se tak pravděpodobně ještě výrazně promění.

 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz