Zápach

"Zápach hlaste policii," vyzývá radnice. Nepomohla ani inspekce

Otrokovice na Zlínsku dál trápí nesnesitelný zápach. Jeho zdrojem jsou podle obyvatel i radnice podniky v průmyslové zóně, hlavně kafilérie, která denně zlikviduje desítky tun živočišného odpadu. Potvrdila to i kontrola inspekce. Firmě nařídila stav zlepšit, ale kafilerka podle ní zákony neporušila.

Obyvatele i návštěvníky osmnáctitisícového města dusí intenzivní zápach už dlouhé roky. Jeho zdrojem je prý řada gumárenských firem, čistička odpadních vod a hlavně místní kafilérie. Lidem ale v létě došla trpělivost a hromadně podepisovali petici žádající okamžitou nápravu.

"Někteří lidé z toho zvrací a mají zdravotní problémy. Další, kteří byli přihlášeni na pobyt v Otrokovicích, se odhlašovali," informoval v srpnu starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Ovšem šéfové asanačního podniku, který každý měsíc zpracuje přes osm set tun jatečního odpadu , tvrdí, že všechno dělají podle norem a předpisů. "Kontroly u nás dopadly vždycky v pořádku, žádný postih jsme zatím neměli," prohlásil jednatel otrokovické kafilérie František Struhař.

Související obsah

Situací se zabývala i Česká inspekce životního prostředí, která teď přišla s výsledky kontroly. Společnost MAT má během příštího roku mimo jiné zvýšit účinnost biologického filtru na 90 procent a zmodernizovat stávající zařízení, hlavně vzduchotechniku.

Podle inspekce ovšem kafilérie neporušila žádný zákon, což má radnice za nepochopitelné. Občany Otrokovic proto dál žádá, aby každý případ zápachu hlásili policii.

Zdeněk Čík/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz