Věda

Za dyslexii mohou vaše oči, tvrdí vědci. Nemoc trápí stamiliony lidí

Za dyslexii mohou vaše oči, tvrdí vědci. Nemoc trápí stamiliony lidí
Zdroj: Profimedia

Francouzští vědci přišli s velmi významným objevem, přišli prý na to, co způsobuje dyslexii. Příčinou poruchy mozku, která způsobuje problémy při čtení, psaní a vyslovování, je anomálie v lidském oku. Objev by mohl výrazně zlepšit léčbu.

Dyslexie je rozšířenější, než si většina lidí myslí. Trpí jí kolem 8 - 10 % populace, i přes to je zatím ve společnosti velmi špatně chápána a přijímána. Francouzští vědci nyní přišli s úžasným objevem, příčina dyslexie je v lidských očích.

Podle výzkumu zveřejněném na portálu Royalsociety mohou za dyslexii rozdíly ve tvaru Maxwellových skvrn. Lidé trpící dyslexií mají oči, které se navzájem velmi podobají, díky tomu se pak stírají rozdíly mezi podobnými obrazy.

Zdravý člověk má ale skvrny rozdílné, dominantní oko má kruhovou skvrnu a druhé oko má spíše skvrnu ve tvaru nepravidelné elipsy. To umožňuje člověku vnímat každým okem trochu jinak, mozek pak vybírá obraz podle dominantního oka.

U člověka trpícího dyslexií se ale kvůli absenci dominantního oka objevuje takzvaný zrcadlový efekt, kdy se stírají rozdíly mezi podobnými obrazy, jako příklad uvádí vědci tiskací písmena b a d nebo třeba číslo 3 a písmeno E.

Související obsah

Zatím není jasné, proč se u některých lidí tvoří symetrické Maxwellovy skvrny, dyslexie ale není spojena s inteligencí, podle současných výzkumů má silnou spojitost s genetikou a často se dědí v rodinách.

Jedná se skutečně o průlomový objev, díky kterému by se mohla výrazně posunout léčba. Jedná se ale zatím o první studii, při které vědci porovnávali oči 30 zdravých a nemocných pacientů, portál IflScience zdůrazňuje, že se také nemusí jednat o příčinu dyslexie, ale o následek.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz