Nález

Brigádník odevzdal batoh s osmi miliony, nálezné asi nedostane

Mladý slovenský brigádník, který našel na začátku srpna na pumpě u města Štrba batoh, v němž bylo 300 tisíc eur, tedy v přepočtu skoro 8 milionů, se možná tučného nálezného nedočká. Policie pracuje s verzí, že peníze pocházejí z trestné činnosti. Pokud se to potvrdí, peníze propadnou státu.

Mladý brigádník se těšil, že za svojí poctivost bude pořádně odměněn. Práci si našel, aby si o prázdninách přivydělal pár eur, teď měl dostat 30 tisíc eur, tedy v přepočtu 780 tisíc korun. Jenže zatím nedostal vůbec nic.

"Pokud by se prokázalo, že peníze pocházejí z trestné činnosti, tak myslím, že tam bude problém se domoci nálezného, protože by peníze propadly státu," řekl televizi Markíza právník Ivan Syrový.

Vzhledem k tomu, jak velká suma se v batohu našla, začali se policisté hned zajímat o to, kde k ní majitel přišel. Batoh na pumpě zapomněl bývalý šéf železnic Štefan Hlinka. Policii řekl, že peníze našel v domě po své matce, policisté ale pracují i s jinou verzí.

Zkoumají, jestli peníze nejsou provize za smlouvy, které Hlinka jako šéf železnic podepisoval. "Ano, můžu potvrdit, že jednou z verzí, odkud tyto peníze pochází, je právě tento důvod," potvrdil ředitel slovenské Národní kriminální agentury Peter Hraško.

Související obsah

Peníze jsou zatím uloženy v policejním depozitu. Štefan Hlinka s médii nekomunikuje. Pokud se prokáže, že peníze pocházejí z trestné činnosti, bude mít mladík zřejmě smůlu. Nepomůže mu ani tzv. bonzácký zákon, který na Slovensku platí. Podle něj osoby, které pomohou k odhalení trestného činu, mohou dostat až padesátinásobek minimální mzdy, tedy v přepočtu necelých 22 tisíc eur (skoro 560 tisíc korun).

Mladík ale nebyl oznamovatelem trestného činu, takže podle advokáta Syrového bude mít nejspíš smůlu. Odměna je navíc nenároková a záleží na rozhodnutí ministerstva spravedlnosti. Slováci doufají, že i v případě, že se ukáže, že peníze pocházely z trestné činnosti, stát mladíka nějak odmění. Za svou poctivost by si to jistě zasloužil.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz