Státní správa

Státní správu čeká zemětřesení, manažeři i diplomati v ohrožení

Výsledek voleb ovlivní nejen politiky, ale i státní zaměstnance. Sféru státní správy tak podle politologů čeká velká čistka. Tam, kde dosud na vysokých pozicích – jako jsou ředitelé státních podniků, velvyslanci nebo členové dozorčích rad, seděli především členové sociální demokracie, teď zřejmě dojde k výměnám.

Škatulata, hejbejte se – tak to bude zřejmě vypadat co nejdříve ve státních podnicích. Inu – nový šéf vlády si dosadí nové figurky a ty staré odejdou s poraženými.

"Bezesporu dojde k velkým rošádám a velkým personálním obměnám - nejen ve státních podnicích typu ČEZ, České dráhy, ale i typu Čepro a v jiných strategických firmách," má jasno politolog Jan Kubáček.

Právě polostátní ČEZ zřejmě výsledek voleb pocítí co nejdříve. A změny pocítí dozorčí rada i vrcholný management.

Související obsah

Změna premiéra a obměna vlády tak může znamenat, že se na vedoucích pozicích vymění až několik stovek čelních úředníků. Po čtyřech letech nastane výměna také v řadách kontrarozvědky. a lépe na tom nebudou ani diplomaté.

A otázkou je, jak to bude se státními podniky v blízké budoucnosti. Už v roce 2015 chtěl tehdejší ministr financí a možná budoucí premiér Andrej Babiš některé zprivatizovat. Mohlo by jít třeba o Státní lesy České republiky, provozovatele ropovodů Mero nebo společnost Čepro, která spravuje a prodává ropu, a desítky dalších.

pez, Nikol Slancová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz