Elektřina

"Nejde elektrika, mrzneme!": Lidé kvůli orkánu trpěli desítky hodin

Tisíce domácností v Česku byly kvůli orkánu několik hodin bez proudu. Bez elektřiny zůstali i lidé z Loužnice na Jablonecku, kteří nemají zavedený plyn ani veřejný vodovod. Pohroma ukázala, že právě taková místa jsou na elektřině závislá víc než velká města.

"Nejde nám v obci vůbec nic. Jsme tady opravdu vyřízení - úplně nadobro." Tak v pondělí popisoval následky orkánu starosta Loužnice Marcel Tiler. "Horší je, že padly i mobilní sítě. Nefunguje ani siréna," dodal.

V Loužnici na Jablonecku byli lidé bez elektřiny déle než 30 hodin a zoufalství na nich bylo znát. "Mám topení na oběhové čerpadlo a když nejde elektrika, jsme v zimě. Mrzneme," postěžoval si pan Jaroslav.

A tohle už je místní krámek. Prodávají tu jen základní potraviny. EET vyřídí, až to bude možné. "Musela jsem vyhodit nanuky do kontejneru, salámy ty půjdou potom," přidala se prodavačka tamního obchůdku Vladimíra Šmídová.

Související obsah

V obci bez plynovodu mají všichni elektrické vařiče a tak to na nějaké větší vyvařování nebylo. "Museli jsme použít centrálu. Všechny nové systémy topení, které stát propaguje, jsou závislé na elektřině a není nikde zajištěno, že vám třeba 2,3,4 dny tu elektřinu nedodají," vysvětlil Tiler. Problémem se ukázalo být i prosté umytí a spláchnutí. "Chodím k sousedům s kyblíky," přiznal pan Jaroslav.

A těžké chvíle prožívala i rodina Pešatových. Paní Lenka se totiž stará o ochrnutého manžela. "Polohovací postel nám nešla. Ještě máme antidekubitní matraci, tak jsme tam museli dát molitanovou a to teda úpěl celou noc," řekla.

Podle posledních informací Loužnice už elektřinu má. Další vesnice na obnovení proudu ještě stále čekají.

Ivan Berka/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz