Terorismus

K útoku na Manhattanu se přihlásil Islámský stát! Důkazy chybí

K útoku na Manhattanu se přihlásil Islámský stát! Důkazy chybí
Zdroj: Profimedia

Teroristická organizace Islámský stát se přihlásila k odpovědnosti za úterní útok na Manhattanu. Mladý Uzbek tady najel dodávkou na stezku pro pěší a cyklisty, zabil osm lidí.

Důkazy o tom, že by byl teroristický útok proveden jménem Islámského státu, organizace neposkytla. Ve svém oběžníku pouze uvedla, že Sayfullo Saipov, který v New Yorku útočil, je "bojovník chalífátu". Píše o tom portál NY Times.

Devětadvacetiletý Uzbek prý reagoval na výzvu "zabíjet občany křižáckých zemí, které jsou zapojeny do koalice proti Islámského státu". Další podrobnosti radikálové neuvedli, což je neobvyklé. K útoku se navíc přihlásili poměrně pozdě - dosud to dělali do 24 hodin po teroru.

Saipov, kterého už policisté obvinili z terorismu a soud poslal do vazby, při výslechu uvedl, že postupoval podle návodu šířeného ISIS. Zanechal také vzkaz, ve kterém se k teroristické organizaci přihlásil. Útok měl připravovat dlouhou dobu, v hledáčku policie ale nebyl.

Trump označil Saipova za "zvíře" a prohlásil, že ho možná odešle do věznice na kubánském Guantánamu, kde Spojené státy po teroristických útocích ze září 2001 zadržují osoby podezřelé z terorismu. Mluvil také o trestu smrti.

Saipov zaútočil pronajatou dodávkou na newyorském Manhattanu v úterý odpoledne místního času. Autem najel na stezku pro pěší a cyklisty, zabil osm lidí a dalších 11 zranil. Policisté ho postřelili a zadrželi, po operaci putoval rovnou k soudu.

Podívejte se na reportáž TV Nova o útoku:

epa, TN.cz

K tématu Terorismus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz