Katalánsko

Katalánci protestují za uvězněné. Puigdemont se skrývá v Bruselu

Katalánskem otřásají nové demonstrace. Španělský soud poslal ministry sesazené katalánské vlády do vazební věznice. Další čtyři politici a premiér Puigdemont se skrývají v Bruselu. Španělská prokuratura na ně vydala evropský zatykač.

Svoboda - heslo znějící nádražní halou. Desítky lidí skandují a vítají katalánské poslance a úředníky, kteří se do Barcelony vrací z výslechů u madridského soudu. Jejich výpovědi ale nedokázaly zmírnit výsledek prvního slyšení - osm představitelů ze sesazené katalánské vlády strávilo tuto noc ve vazbě.

"Jsem tu proto, abych jim ukázala svou podporu a oddanost. Jsou pro mě stateční. Zastupují nás všechny, dokud oni čelí obvinění, my jsme obviněni také," řekl Carmen Junkar, který podporuje nezávislost Katalánska.

V katalánské metropoli probíhají nové demonstrace. Tisíce lidí protestují proti podle nich nezákonné vazbě regionálních ministrů.

"Žádný zvolený politik by neměl být v západní demokratické zemi vězněn za plnění svého mandátu. Je to nehorázné a ostudné. Svět se musí mobilizovat a po boku Katalánska bojovat proti útlaku," řekl Joan Maria Pique z nové katalánské vlády.

Bývalý katalánský premiér spolu s dalšími čtyřmi členy sesazené vlády zůstává v Bruselu. Pětice odmítá předstoupit před španělský soud. Podle nich nejde o spravedlivý proces. Zatčení politiků bude po vydání evropského zatykače na belgické policii.

Puigdemont z belgického exilu také vzkázal, že požaduje okamžité propuštění vězněných exministrů své vlády.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz