VŘSR

Průvody se na výročí Říjnové revoluce stále konají. Půjdete i vy?

Průvody se na výročí Říjnové revoluce stále konají. Půjdete i vy?
Zdroj: Profimedia

Velká říjnová socialistická revoluce, známá také jako bolševický převrat je dnes v Čechách spíše přehlížena. Přesto je nedílnou součástí historie a ovlivnila životy miliony lidí. Během socialismu si lidé revoluci připomínali lampionovými průvody. Po pádu komunismu již však nikdo takto "slavit" nemusel, a tak se přestaly konat i průvody. Nyní se lampionové průvody vrací jako retro trend a děti s rodiči se vydávají do ulic s lampiony znovu.

7. listopadu 1917 ruští bolševici, v čele s Vladimirem Iljičem Leninem, svrhli vládu Alexandra Kerenského a jen o pět let později dali vzniknout Sovětskému svazu. Prvnímu stabilnímu komunistickému režimu na světě. Až do roku 1991 byl Sovětský svaz s pozdějším oficiálním názvem Svaz sovětských socialistických republik světovou supervelmocí.

O revoluci se v komunistickém Československu učilo jako o události, která otřásla světem. Kreslila se loď Aurora, sledovaly se sovětské filmy a četly oslavné básně. Hesla jako: "Ať žije odkaz Velkého října," se objevovala všude. Komunistický převrat se u nás připomínal povinně. Pro ruštináře byl listopad nejaktivnějším měsícem v roce. Museli totiž organizovat lampionové průvody, ale také kontrolovat jejich účast. Učitele totiž zase kontrolovalo vedení.

Přesto, že se jednalo o povinnost, děti si průvody většinou užívaly. "Když se odkloníme od politické stránky věci a pomineme, co se vlastně slavilo, nebyla to taková hrůza jako jiné akce organizované komunistickým režimem," uvedla učitelka mateřské školy z Ústeckého kraje, paní Blanka. Ta byla učitelkou již během režimu a na oslavy si dobře vzpomíná.

"Bylo to organizačně náročné, ale byli jsme na to zvyklí. Nic jiného jsme neznali. A děti měly radost, z průvodu byly samozřejmě nadšené," doplnila.

Dnes je politická situace v zemi úplně jiná a slavnostní lampionové průvody se většinou nekonají. Některým pedagogům nebo rodičům to však přijde škoda a tak podobné akce organizují sami. Nikoliv za účelem oslav Říjnové revoluce, ale za účelem pobavit děti.

"Dneska průvod děláme také, nespojujeme to tedy s VŘSR, ale děti si vyrobí lampionky a jdeme s nimi na procházku městem. Akce se účastní i rodiče, ti kvůli tomu často prchnou z práce dřív, takže je to příjemné i pro ně. Mají příležitost užít si něco s dětmi," uvedla paní Blanka.

Související obsah

Ve většině obcí organizují průvody mateřské nebo základní školy jinde přímo města sama. Aby se však vyhnuli spojitosti s oslavami VŘSR, spojují průvody spíše s oslavami svatomartinskými a posouvají je na jiné datum.

Lampionový průvod pro děti v Praze proběhne 7. 11. například na Zličíně. O pár dnů později 11. 11. pak v dalších pražských částech v rámci svatomartinských oslav. Vyšehrad, Malešice, Ďáblice a další pražské části se rozsvítí lampiony.

7. 11. se koná svatomartinský průvod i v Nymburku, 10. 11. pak například v Rakovníku nebo Mladé Boleslavy. V Ústeckém kraji se 11. 11. koná průvod například v Jirkově a děti dojdou až na zámek Červený Hrádek.

V Karlovarském kraji se lampiony rozsvítí 11. 11. v Nejdku nebo na zámku Bečov na Teplou či na hradě Cheb. Lampionový průvod nemine ani Plzeň, ale až 17. 11. Se stezkou odvahy pak 11. 11. spojili průvod například v obci Poleň.

V Jihočeském kraji jsou průvody spojeny se svatomartinskými oslavami. Probíhají tradičně 11. 11. například v Třeboni, Českém Krumlově nebo Českých Budějovicích.Lampionové průvody potkáte 11. 11. i v Jihlavě, obci Žirovnice nebo v Počátkách.

Pochod světýlek sv. Martinovi se koná 10. 11. v Blansku, ale také v Brně nebo na hradě Rajhard, kde bude připomínat Den veteránů.V rámci svatomartinských oslav se konají průvody i ve Zlíně, Vizovicích nebo Uherském Hradišti. Na lampionový průvod s ohňostrojem se pak 16. 11. mohou těšit děti v Otrokovicích.

Lampionový průvod pořádá 7.11. i zoo Ostrava. 10. 11. pak Karviná Fryštát, která spojí průvod s čekáním na sv. Martina na bílém koni. 17. 11. pak proběhne průvod například v Opavě. Svatomartinský lampionový průvod pořádá i obec Javorníky, Olomouc nebo Šumperk.

Svatého Martina přivítají průvodem i v Ústí nad Orlicí nebo ve Svitavách, ale i v Pardubicích. Stejně tak je tomu v Hradci, Jičíně nebo Náchodě. S průvodem jsou spojeny oslavy sv. Martina a husobraní i v Liberci, České Lípě nebo Jablonci nad Nisou.

Na seznam listopadových průvodů se můžete podívat také ZDE.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz