Domácí

Zkontrolujte si drobné, možná nosíte v peněžence poklad

Zkontrolujte si drobné, možná nosíte v peněžence poklad
Zdroj: Profimedia

Téměř denně nám prsty projdou nějaké mince, neustále platíme za nákupy, jízdné a celou řadu věcí. Přitom se nám můžou v peněženkách ukrývat poklady, které jsou cennější, než je jejich nominální hodnota. Stačí občas mince pořádně prohlédnout a mohou se objevit skutečně zajímavé sběratelské kousky.

V oběhu je u mnoha současných mincí kromě běžných ražeb i množství těch vzácnějších. Byla by škoda si takové kousky nechat proklouznout mezi prsty, když stačí po nákupu prohlédnout drobné nebo mince zkontrolovat těsně před placením. Ve výjimečných případech se hodnota liší o stovky, někdy dokonce o tisíce.

Ať už to jsou koruny, pětikoruny nebo třeba padesátikoruny, vždy je dobré zaměřit se na různé "zmetky". Můžete se setkat se situací, kdy je rub a líc navzájem pootočen. Takové mince se dají na burze prodat s cenou o něco vyšší, než je jejich nominální hodnota.

Na portálu aukro se například objevila desetikoruna s 90 stupňovým pootočením, vyvolávací cenu stanovil majitel na 59 tisíc korun. Nutno podtknout, že se mince neprodala.

Speciálním případem je podle portálu Sberatel dvacetihaléř z české mincovny v Jablonci nad Nisou z roku 1993, kde je líc a rub mince pootočen o celých 180 stupňů. Jeho cena se pak pohybovala od 20 do 80 Kč. Vždy velmi záleží na stavu mince.

Objevuje se ale celá řada dalších vad, jako jsou zalité číslice zejména v letopočtu. Jde ale o sběratelské kousky, které nebude snadné prodat. Objevily se dokonce desetikoruny bez vyraženého ročníku.

Dalšími zajímavostmi jsou podle portálu Sberatel kvůli nízkému množství 20 haléř z roku 1995, který byl ražen v Hamburku a také pověstná desetikoruna z roku 1993, která byla také ražena v Hamburku. Jedná se o desetikorunu, která má podstatně menší písmena Kč a protínající čára nejde středem písmene K, ale výrazněji nahoře, díky čemuž se vytvoří na minci prázdný trojúhelník. Čára se zároveň dotýká vrchní časti písmene č. U této mince se cena bude velmi lišit v závislosti na stavu, na aukcích se prodávala i za několik tisíc korun. Narazit na tuto minci je ale velká rarita.

Poměrně vyhledávanými mincemi jsou padesátikoruny, je to nejen kvůli nižšímu množství. Nejvíce jich bylo vyraženo v roce 1993, pak už byl náklad v jednotlivých letech mnohem menší.

Objevily se informace o vypadávajících středech u těchto mincí, podle České národní banky (ČNB) existovaly pouze případy, kdy je lidé mechanicky odstranili kladivem, kleštěmi nebo jiným nástrojem.

  

Tyto fámy vznikly podle ČNB kvůli několika zmetkům, které se objevily. Prvním je pravý, ale neražený střížek mezikruží, nejedná se o chybu v ražbě, ale o polotovar, který se dostal mezi normální mince. "Byl to důsledek rychlé výroby nových českých platidel, kdy jen v mincovně v německém Hamburgu muselo být během několika měsíců vyrobeno 35 milionů kusů padesátikorun a 375 milionů kusů ostatních hodnot," uvádí ČNB.

Související obsah

Druhým typem je padesátikoruna, které chybí střed, v tomto případě selhalo podávací zařízení, podle ČNB se mohou objevit i mince, kdy byl střed zaměněn za jiné těleso.

Pokud si myslíte, že jste objevili vzácnou minci, nejlepší je svůj nález porovnat s katalogem a následně konzultovat s numizmatikem či nějakým sběratelem. Ti rozhodně doporučují mince nečistit! Díky neodbornému čištění se může mince ještě více poškodit a akorát pak ztratí na ceně.

ČTĚTE TAKÉ:

Veronika Kopřivová vydělává na popularitě majlant. Neuvěříte, kolik si říká za fotku na Instagramu!

5 tipů, jak naučit děti hospodařit s penězi
4 způsoby, jak se nehádat kvůli penězům

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz