Zahraničí

Nosorožci ze Dvora Králové: Zbývá poslední samec i naděje

Nosorožci ze Dvora Králové: Zbývá poslední samec i naděje

I přes veškerou snahu biologů se poslední žijící nosorožci tuponosí severní, kteří v roce 2009 odcestovali do Afriky ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové, potácí na hranici vyhynutí. Už jsou jen tři a na jejich záchranu zbývá poslední naděje.

"Chcete vědět, jak vypadá vyhynutí?" ptá se biolog Daniel Schneider a pod fotografií ohromného zvířete, kterou sdílel na Twitteru dodává: "Tohle je poslední samec nosorožce tuponosého severního. Poslední. Nikdy víc."

Fotografie Sudana obletěla svět, desetitisíce lidí ji sdílí a komentují. Sudan je poslední samec, se dvěma samicemi Fatu a Najin je opatrují v přírodní rezervaci Ol Pejeta.

Můžou vám přijít povědomí, protože jsou to nosorožci, kteří v roce 2009 do Afriky odcestovali ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové, která jako jediná na světě odchovala mláďata tohoto poddruhu nosorožce. Rozmnožovali se ale moc pomalu.

Teorie byla taková, že je přirozené prostředí povzbudí k reprodukci, to se ale bohužel nestalo. Ukázalo se totiž, že ani jedna ze samic se už přirozeně rozmnožovat nemůže a Sudan už má svá nejplodnější léta také za sebou. Do Afriky původně odcestovala čtveřice nosorožců, o Suniho ale rezervace přišla v roce 2014.

Související obsah

Biologové proto obrací své zraky k naději, která je podle nich poslední. Dochází jim totiž čas. Poslední pokus chtějí věnovat umělému oplodnění. Na podporu záchrany chce rezervace vybrat 9 milionů dolarů (přes 197 milionů korun), spustila proto kampaň na portálu Gofundme s názvem "Make a Rhino" (Udělejme nosorožce).

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové je hlavním koordinátorem snahy o záchranu tohoto druhu, který je na pokraji vyhynutí. Velký úspěch slavila zahrada aukcí obrazu samice nosorožce bílého severního Nabiré, jehož autorem je malíř Anton Molnár.

Související obsah

„Díky dražbě, která se konala na prestižním místě v bezprostřední blízkosti Braniborské brány, jsme získali nejen další finance na záchranu nejohroženějších savců planety, ale také další podporovatele, kteří zjistili, jak významnou roli ZOO Dvůr Králové společně se svými partnery hraje v ochraně africké přírody,“ uvedl po dražbě Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz