Transplantace

Žena opět viděla mrtvého manžela. Potkala muže, který nosí jeho tvář

V americké Minnesotě se odehrálo naprosto unikátní a mimořádně emotivní setkání. Z jedné strany přišel muž, kterému tamní lékaři transplantovali tvář. A z druhé žena, která tuto tvář léta vídala na svém, dnes už zesnulém manželovi. Přestože oba měli ze schůzky obavy, jsou teď nadšení, že s ní souhlasili.

Objetí plné těžko představitelné směsi emocí. Lilly Rossová se vrhla do náruče cizímu člověku s důvěrně známou tváří. "Po všem, co se stalo, ho vnímám jako rodinu," vyprávěla po setkání mladá vdova.

A stalo se toho hodně. Všechno začalo před deseti lety, kdy se Andy Sandness pokusil spáchat sebevraždu. Střelil se do hlavy, ovšem našli ho lidé, kteří mu zachránili život. Měl ale zničený obličej a plastické operace moc nepomáhaly.

Andy se kvůli strašnému zjevu úplně přestal stýkat s lidmi. "Skrýval jsem se, protože se mě lidé strašně báli," popsal zoufalý muž. Jeho jedinou nadějí byla transplantace tváře. Letos v únoru se našel vhodný dárce a chirurgové provedli úspěšný zákrok.

"Vypadá to jako osud. Oba muži měli neobyčejně podobnou tvář - velikostí, barvou kůže i strukturou," prohlásil lékař Samir Mardini z kliniky, kde transplantaci provedli. Dárcem byl Rudy Ross, který také spáchal sebevraždu střelnou zbraní. A to v době, kdy s Lilly vychovávali miminko.

Související obsah

Malý Leonard se k muži s tváří otce radostně sápal. "Je to strašně emotivní. Jsem velmi šťastný a zároveň dost smutný, protože vím, že přišli o někoho, koho milovali. Nakonec je tohle setkání úleva, že je mohu poznat a poděkovat jim," prohlásil Andy.

Ulevilo se i Lilly. Říká, že se tím pro ni uzavírá jedna bolavá kapitola. "Doufám, že se Leonard setká s Andym, až bude dospělý. A že bude patřičně pyšný na tátu," doufá Lilly. Tragická ztráta tak pro Lilly - a jednou snad i pro Leonarda - dostala v pomoci Andymu alespoň nějaký smysl.

Matěj Sviták/epa, TN.cz

K tématu Transplantace

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz