Zahraničí

Neonacisté se cvičí v militantních kempech. Působí už i v Česku

Neonacisté se cvičí v militantních kempech. Působí už i v Česku
Zdroj: Profimedia

Nacionalistická skupina rekrutuje mladé Brity a posílá je do militantních tréninkových kempů napříč Evropou, odhalili reportéři ITV. Skupina s názvem Generation Identity (Generace Identity - GI) sdružuje "domorodé Evropany" a propaguje teorii o "Velkém nahrazení", kdy se z Evropanů stává menšina.

Skupina GI vznikla ve Francii v roce 2012 a šíří se Evropou. Získává si stále nové příznivce a nyní začala působit ve větším v Británii. Svou přítomnost zvýraznila minulý měsíc vyvěšením praporu na Westminsterském mostě, stálo na něm "Braňte Londýn - zastavte islamizaci".

Na záběrech, které pořídili v utajení reportéři ITV, popisuje jeden z členů GI trénink ve Francii jako velmi dobrý. Kromě fyzického tréninku podle něj proběhla i simulovaná demonstrace. "Bylo to skutečně realistické, měli pepřové spreje, prostě všechno. Bylo to skvěle organizované," dodává na záběrech.

Ten stejný muž se pak na videu z dokumentu ITV ptá: "Máme zdravé holky, zdravé kluky.. Na které straně chceš stát? Se zvrhlíky, nebo s patrioty?" Rekruti GI prochází fyzickým i bojovým tréninkem, uvádí portál Independent.

Podle vrchní představitelky GI pro Británii a Irsko Damhnait McKennové ale požadavky skupiny na navrácení imigrantů do jejich zemí nejsou extrémistické. "Chceme přinést oživení naší kultury a našeho způsobu života," sdělila portálu Independent a dodala: "Naším největším strachem je, abychom se nestali v naší zemi minoritou."

Objevila se skupina, která se prohlašuje za větev teroristické organizace National Action, s tím, že sdílí ideály GI, používá stejné barvy a pořádá vlastní výcvikové kempy. Od této skupiny se ale GI distancuje.

Podpora GI a ultrapravicových myšlenek podle portálu Independent velmi rychle narůstá, skupina působí i v České republice. Hnutí se odmítá zařazovat mezi levici nebo pravici, většinou bývá ale řazeno ke krajní pravici.

"Identitářství je syntézou, která čerpá z různých názorových proudů řazených těmi, kdo mají potřebu škatulkovat, jak napravo, tak nalevo. Jsme důslední antiliberálové a to jak v oblasti hodnot, tak v oblasti hospodářství," uvádí GI na svých internetových stránkách. Na sociálních sítích se označují za antidemokraty, liberální pojetí demokracie je jim velmi vzdáleno.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz