Sociální dávky

Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky!

Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky!
Zdroj: Thinkstockphotos

Stát se rozhodl zatočit s těmi, kteří zneužívají příspěvky na živobytí. Místo peněz budou dostávat část přídavku ve formě poukázek na nákup potravin či drogérie. Novinka začne platit od prosince.

Každý, kdo pobírá příspěvek na živobytí déle než půl roku, dostane od prosince jeho část v poukázkách. Nařizuje to novela zákona o pomoci v hmotné nouzi.

"My jsme při projednávání v Parlamentu upozorňovali na to, že se tato změna dotkne i zdravotně postižených spoluobčanů. Přesto byl návrh přijat," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Příjemci příspěvku na živobytí dostanou část dávky vyplacenou ve formě poukázek na nákup potravin, drogistického a dalšího základního zboží. Poukázky nebude možné využít k nákupu alkoholu ani tabákových výrobků.

Související obsah

Změna se týká každého člověka, který pobírá příspěvek na živobytí déle než šest měsíců, přičemž v poukázkách bude vypláceno nejméně 35 % a nejvýše 65 % dávky. Úřad práce poskytne příjemcům seznamy obchodníků, u kterých lze poukázky uplatnit a rovněž je bude informovat o termínech, ve kterých si budou moct poukázky vyzvednout.

Kolik dostane člověk poukázek a kolik peněz, záleží na uvážení pracovníků Úřadu práce. Musejí ale přihlížet k několika faktorům - jednak k situaci samotného příjemce dávky, jednak k možnosti efektivního využití poukázek v místě bydliště příjemce.

Větší část dávky vyplacená v poukázkách bude využita tam, kde existuje podezření, že příjemce nevyužívá příspěvek k jeho
účelu, tedy k zajištění základních životních potřeb.

mom, TN.cz

K tématu Sociální dávky

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz