Fotograf

Rád fotí lidi, dřív je na fotkách ničil špendlíkem

Rád fotí lidi, dřív je na fotkách ničil špendlíkem

Zvědavost mu nedala. Jedna fotka, druhá fotka a dnes se Viktor Šorma focením živí. Stačilo málo a všechno mohlo být jinak.

Viktore, kdy a jak jsi začal s focením?


Na střední jsem fotil čistě ze zvědavosti a nějak mě to lákalo to vyzkoušet. Od začátku mě ale focení hodně chytlo.

Z tvých fotek je vidět, že se nejvíce věnuješ lidem. Je to tvoje hlavní téma?


Momentálně ano, ale nevím, kde budu třeba za rok. Rozhoduju se podle toho, co je teď. Rád fotím lidi, jejich tváře, výraz. Rád je zachycuji při tom, co je baví, co jim dělá radost. Jsem ale otevřený všemu. Dřív jsem fotky nějak upravil, poničil, a mně hned problesklo hlavou z fotek vymazat lidi. Napřed jsem zkoušel ředidlo, pálit je, až mi někdo poradil špendlík. Tak jsem postavy vyčáral. Šlo o to vypíchnout u nich vše důležitý.

Jak ses dostal ke kariéře profesionálního fotografa?


Dostal jsem nabídku fotit jednu akci pro kamarády. Nebylo tam moc světla a focení bylo obtížné. V tu chvíli jsem si uvědomil, že můj foťák je zároveň mojí bariérou, kterou bych měl zdolat pro lepší fotky. A tak jsem nad tím začal přemýšlet.

A jak to dopadlo?


Hledal jsem možnosti, jak si pořídit novou techniku. Zkoušel jsem si na ni zprvu našetřit, což se, když jsem si to začal propočítávat, moc nedalo. Moje banka mi půjčku zamítla, ani mi nesdělila důvod. Když jsem se snažil zjistit proč, řekli mi, že je to tajný.


Související obsah


Pak mě napadlo zkusit si půjčit přímo od lidí. Říkali mi o tom kamarádi a také jsem se o to kdysi zajímal, tak jsem to chtěl zkusit. Ocitl jsem se v situaci, kdy se to hodilo.


Měl jsem jen brigády, žil v cizině a potřeboval to vyřešit na dálku. Půjčku jsem bral jako dobrou investici, která se mi vrátí. Navíc jsem věděl, že díky nové technice budu moci půjčku i předčasně splatit, čemuž se teď blížím.

Co nejzajímavějšího se ti povedlo fotit?


Vše, co fotím, je zajímavé. Nedá se to ani říct konkrétně. Co považuji za zajímavé, tak jsou různé životní etapy, které do sebe zapadly a někam mě dovedly. Každá akce je v něčem zajímavá. Vždy potkám nové lidi, se kterými navážu kontakty.

Máš něco, co bys nikdy v životě nefotil?


Co na mě působí negativně, odmítám. Když cítím, že bych to lámal přes koleno, tak do toho nejdu.
 

TN.cz

K tématu Fotograf

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz