Politici

Do politiky po volbách míří stovky Čechů. Nejvíc táhnou Piráti a SPD

Do politických stran a hnutí po volbách míří stovky nových členů. Nejvíce lidí se hlásí k Pirátům a pak k SPD Tomia Okamury. O vstup do hnutí ANO projevila zájem zatím asi stovka lidí a lidovcům dokonce straníci ubývají. Novým uskupením ve Sněmovně kromě lidí přibyly i finanční prostředky.

Je všeobecně známé, že Češi se do politiky dlouhodobě příliš nehrnou. Teď po volbách mají ale o členství ve stranách větší zájem. Hlásí se nejvíc k Pirátům a SPD Tomia Okamury.

Piráti na svých webových stránkách dokonce upozorňují, že strana je "trošku zahlcena". Novým členům slibují třeba uvítací balíček. Kdo naopak zaostává je vítězné hnutí ANO. Od voleb registruje zhruba sto nově přihlášených.

Lépe je na tom i TOP09, se kterou to před volbami vypadalo tak, že ze sněmovny vypadne. Teď eviduje zájem zhruba dvou stovek lidí.

U hnutí STAN počet zájemců také stoupá - členská základna se ale tenčí lidovcům. Řady se podle politologů pročistí i v ČSSD - ta dnes ale čísla neměla k dispozici. Konkrétní nebyla ani na počet členů nejsilnější KSČM. Volby přitom zřejmě ovlivní některé strany i po finanční stránce.

Strany se většinou nechystají hledat si pro sebe nové sídlo. Výjimkou jsou Piráti. Jejich adresa je teď na pražském Žižkově. Na první pohled ale není příliš znát, že tady pobývá třetí nejsilnější politická strana.

pez, Lucie Heřmanská, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Politici

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz