Domácí

Na Vysočině přibylo případů černého kašle. Přeočkujte se!

Na Vysočině přibylo případů černého kašle. Přeočkujte se!
Zdroj: Profimedia

Na Vysočině oproti loňskému roku výrazně vzrostl výskyt černého kašle. Nemoc se často šířila i mezi rodinnými příslušníky, a tím došlo k nárůstu. Odborníci upozorňují na fakt, že očkování proti kašli v dětství nezajišťuje celoživotní ochranu.

"V letošním roce máme dosud hlášeno 33 případů onemocnění černým kašlem, v roce 2016 se jednalo celkem o 11 případů," potvrdila doktorka Reneé Mašová, vedoucí protiepidemického oddělení ve Žďáře nad Sázavou.

Zdrojem nákazy jsou podle lékařky toxiny, které produkuje nakažený. Ty porušují povrch dýchacích cest a mohou proniknout i do krve. Přenáší se při bližším kontaktu s nemocným.

"V letošním roce došlo v několika případech k šíření černého kašle v rodinách nebo se jednalo o jiné epidemiologické souvislosti mezi případy, čímž došlo k nárůstu," uvedla Mašová.

Mezi počáteční příznaky kašle patří zvýšená teplota, kašel a rýma. Později dochází ke křečovitým záchvatům kašle, lapání po dechu a zvracení. Mezi záchvaty kašle se pacient může cítit poměrně dobře. Největší nebezpečí hrozí u dětí do jednoho roku. U nich může dojít i k zápalu plic nebo zástavě dechu.

Související obsah

"Očkování proti černému kašli nezajišťuje celoživotní ochranu, proto je doporučováno i v dospělém věku nechat se očkovat," upozornila Mašová a doporučuje také všem lidem s přetrvávajícm kašlem navštívit lékaře.

V České republice je zavedeno celoplošné očkování proti černému kašli. Dle statistik došlo od roku 1958 k výraznému poklesu výskytu onemocnění. Ten v posledních letech však začal opět stoupat. V roce 2011 bylo zaznamenáno v ČR 300 případů nakažených. V roce 2014 dokonce přes 2500 případů. Cena vakcíny je 970 Kč.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz