Petr Nečas

Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat

Jana Nečasová a tři zpravodajci jsou vinni v kauze zneužití vojenského zpravodajství. Tak zní dnešní verdikt obvodního soudu pro Prahu 1, který případ projednával už počtvrté. Všichni zatím vyvázli s podmínkou. Soudkyně navíc prohlásila, že manžel odsouzené, bývalý premiér Petr Nečas u soudu nemluvil pravdu. Jana Nečasová ani její muž si rozsudek nevyslechli, ani jeden dnes totiž k soudu nepřišel.

Petr Nečas před soudem lhal. Když tato věta dnes u soudu zazněla, v síni to jen zašumělo. "Svědecká výpověď svědka Nečase, že požádal o prověření nebezpečí, či hrozby v okolí jeho rodiny v souvislosti se zakázkami Gripen, je nepravdivá," zaznělo u soudu.

Nečas chtěl podle soudkyně Pavly Hájkové křivou výpovědí chránit nynější manželku Janu. "Někdy byl v situaci, kdy mluvit pravdu zřejmě v uvozovkách nemohl, tak se k věci nevyjadřoval," řekl advokát Eduard Bruna.

Zda bude bývalý předseda vlády trestně stíhán, zatím není jasné. "Já bych zatím nechtěl spekulovat, odkážu na to, že počkáme na písemné vyhotovení a situaci zanalyzujeme," řekl státní zástupce Rostislav Bajger.

"Státní zástupce bude zvažovat dopad, jaký ta křivá výpověď měla," řekl advokát Jiří Schüller. Jana Nečasová dostala dvouletý podmíněný trest a zákaz činnosti na pět let. Zpravodajcům Kovandovi, Páleníkovi a Pohůnkovi pak soud uložil podmíněné tresty od osmnácti do dvaceti měsíců a také pětiletý zákaz činnosti.

Výpovědi Nečasové se navíc v průběhu kauzy lišily. "Ona řekla, já jsem tenkrát nemohla mluvit, protože jsem se bála, že ho ohrozím," dodal Bruna. Všichni obžalovaní se ihned odvolali, pouze státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Pokud by se prokázalo, že Nečas opravdu křivě svědčil, hrozí mu podle advokáta Jiřího Schüllera vězení v délce šesti měsíců až tří let. Podle advokáta je možné, že Nečas před soudem nakonec vůbec neskončí. Více informací uvidíte v přiložené reportáži.

Jakub Pacner/ ham, TN.cz

K tématu Petr Nečas

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz