Zahraničí

Pátrání po argentinské ponorce je v kritické fázi, naděje pohasíná

Pátrání po argentinské ponorce je v kritické fázi, naděje pohasíná
Zdroj: TV Nova

Pátrání po argentinské ponorce pokračuje. Záchranáři bojují s časem. Zásoby kyslíku měly námořníkům vydržet zhruba týden, mezinárodní pátrací akce se tak dostává do kritické fáze. Včera zachytil letoun amerického námořnictva asi 300 kilometrů od argentinských břehů tepelnou stopu. Tu mohla zanechat ponorka.

Naděje na nalezení argentinské ponorky, která zmizela minulou středu, jsou stále menší. Kyslík měl podle odhadů námořnictva vydržet zhruba týden. Pátrací akce je tak v kritické chvíli, záchranáři z mnoha zemí nepolevují ve své snaze zachránit 44 lidé, kteří byli na palubě.

Ponorka ARA San Juan beze stopy zmizela poté, co nahlásila selhání elektrických přístrojů. Od té doby po ní usilovně pátrají lodě a letadla, zapojilo se několik podvodních plavidel, která mapují oceánské dno.

Několik hodin po zmizení ponorky se podle portálu BBC ozval z místa zmizení hlasitý zvuk, který odborníci popsali jako "hydro akustickou" anomálii, armáda odmítla potvrdit, zda šlo o explozi.

Do pátrání se zapojila také Brazílie, Chile, Kolumbie, Francie, Německo, Peru, Jihoafrická republika a Uruguay, USA a Rusko.

Související obsah

Naděje svitla také v pondělí, kdy se objevila zpráva, že záchranáři zachytili zvuky asi 360 kilometrů od jihovýchodního argentinského pobřeží. Média spekulovala, že by se mohlo jednat o bití předmětů o trup ponorky, odborníci to ale po analýze nepotvrdili.

Studenti místních škol věší na plot přístavu zprávy pro zmizelé námořníky.

Pátrání po zmizelých námořnících s napětím sleduje celý svět. Do přístavu, kam měla ponorka dorazit, se sjíždějí nejen rodiny námořníků, ale také celá řada lidí. Všichni stále neztrácejí naději.

Na reportáž TV Nova shrnující pátrání se můžete podívat zde:

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz