Český slavík Mattoni 2017

Kabát vrací Slavíka! Organizátoři řekli, proč vyřadili hlasy pro Ortel

Kabát vrací Slavíka! Organizátoři řekli, proč vyřadili hlasy pro Ortel
Zdroj: Profimedia

Předávání Slavíků se ani letos neobešlo bez kontroverze. Vlnu nevole a kritiky vyvolalo vyřazení hlasů pro kapelu Ortel a jejího zpěváka Tomáše Ortela. Skupina Kabát se dokonce rozhodla cenu vrátit. K celé kauze se teď vyjádřila i agentura Musica Bohemica, která anketu organizuje.

Anketa Český slavík Mattoni znovu vyprovokovala bouřlivé reakce. Samotné předávání cen se obešlo bez kontroverzí a stalo se nejsledovanějším pořadem večera i díky skvělému moderátorovi Ondřeji Sokolovi. Když ale vyšlo najevo, že organizátoři vyřadili hlasy pro skupinu Ortel a jejího zpěváka, vysloužili si velkou kritiku.

Agentura Musica Bohemica, která anketu pořádá, oznámila, že fanoušci Ortelu porušili pravidla Slavíka. Udělala tak až po skončení slavnostního večera, prohlášení zveřejnila na svých webových stránkách.

"Porušení fair play spatřuje organizátor ankety především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017 (aktivní od 19. 9. 2017). Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru, ale aby se zapojili do akce za určitým cílem a získávali pro něj další osoby a fankluby," informovali organizátoři.

V takovém případě mají podle pořadatele právo hlasy nezapočítat, případně soutěžícího úplně vyřadit ze soutěže. Skupině Ortel i Tomáši Ortelovi agentura v letošní anketě započítala hlasy z loňska, kdy podobné porušení pravidel nezaznamenala.

To ale vyvolalo obrovskou vlnu nevole především od fanoušků kapely. Sám zpěvák mluvil o cenzuře. "Veškerá snaha o umlčení a dehonestaci kapely Ortel, posléze mé osoby, jen utvrzuje o správnosti naší cesty... Až dav bude z nás," napsal Ortel na facebook.

Ke kritice se přidala i skupina Kabát, která agenturu Musica Bohemica požádala o vysvětlení. "Na základě těchto podkladů se rozhodneme, jaké další kroky podnikneme. Nenastane-li nějaká komplikace, tak se k této velmi nešťastné situaci vyjádříme v úterý," doplnila skupina držící dvanáct Slavíků.

Před úterním koncertem pak skupina Kabát oznámila, že Slavíka vrátí pořadateli. Pokud agentura Musica Bohemica prokáže, že Kabát získal v letošní anketě více hlasů než Ortel, znovu ho přijmou.

Kabáti se stali skupinou roku a takhle poděkovali svým fanouškům: 

"Reakci chápeme. Jsme v kontaktu s manažerem skupiny a poslali jsme jim vysvětlení," informoval TN.cz jednatel společnosti Musica Bohemica Jaroslav Těšínský. Ten zároveň odmítl, že by se agentura k případu dosud veřejně nevyjádřila. Prohlášení poslal do médií už v úterý dopoledne.

Související obsah

"Každá anketa má svá pravidla a je tomu tak i u Slavíka. Tato pravidla jsou zveřejněná, každý fanoušek se s nimi může seznámit a zapojením do hlasování s nimi vyslovuje souhlas," vysvětlil Těšínský rozhodnutí agentury.

Celý případ podnítil k vyjádření také hlavního sponzora ankety, Karlovarské minerální vody. "Podle dostupných informací a dosavadního vývoje se zdá, že organizátor Českého slavíka přistoupil k vyhodnocení ankety v kategorii zpěvák a skupina netransparentně a od tohoto postupu se distancujeme," uvedl ředitel Mattoni Alessandro Pasquale na facebooku.

Pasquale také naznačil, že by Mattoni mohla České slavíky přestat sponzorovat. "Jestliže organizátor současnou situaci nevyjasní, budeme nuceni přezkoumat naše smluvní vztahy a zvážit i možnost našeho odchodu od partnerství ankety Český slavík," uzavřel ředitel.

Související obsah

I k tomu se Těšínský za Musicu Bohemicu vyjádřil. "Všichni naši partneři každý rok hodnotí uplynulý ročník a rozhodují se, zda pokračovat. Ani Mattoni není výjimkou. Jejich znepokojení samozřejmě chápu, ani my nemáme z dané situace radost," sdělil Těšínský.

Přestože předávání cen vyvolalo kontroverzi, stalo se nejsledovanějším pořadem večera. Slavíci oslovili 1,406 milionu diváků, především ženy.

Ondřej Sokol navíc prokázal své moderátorské schopnosti, když se mu podařilo přinést nový styl moderování tak, jak je to běžné v zahraničí. Ondřejovi nejsou cizí nečekané situace, krajní humor ani lehká provokace, což baví i diváky, jak se ukázalo.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz