Zvýhodnění

Rodiny s dětmi si příští rok finančně polepší! Tohle se změní

Rodiny s dětmi si příští rok finančně polepší! Tohle se změní
Zdroj: Thinkstockphotos

Rodiny s dětmi se mohou radovat! V příštím roce si finančně polepší. Zvyšuje se totiž daňové zvýhodnění na první dítě i školkovné. Otcové budou mít nárok na placenou otcovskou dovolenou a změní se také podmínky čerpání rodičovského příspěvku.

Od ledna 2018 začíná platit několik zákonů, které potěší především rodiny s dětmi. Zákonodárci totiž schválili několik změn, díky nimž dostanou více peněz. Podívejte se, jaké příspěvky se zvýší a které podmínky se změní.


Sleva na dani

V uplynulém roce se zvýšilo daňové zvýhodnění na druhé a třetí dítě, teď bude vyšší sleva na dani i za prvního potomka. Nově bude činit 1 267 korun měsíčně, což je o 150 korun více než v roce 2017. Ročně zvýhodnění stoupne na 15 204 korun.

Uplatnit daňové zvýhodnění na děti může jen jeden z rodičů. Dítětem se v tomto případě myslí vyživovaný potomek do 26 let věku. Podnikatelé uplatňují tuto slevu na dani jednou ročně v daňovém přiznání, zaměstnanci ji čerpají celý rok.

Podmínkou pro průběžné čerpání je podepsání prohlášení k dani u zaměstnavatele. "Mzdové účetní uplatní vyšší daňové zvýhodnění na první dítě automaticky, zaměstnanci nebudou muset dokládat žádné nové skutečnosti," doplňuje finanční expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Související obsah

Školkovné

I školkovné může čerpat jen jeden z rodičů - v praxi je to většinou ten, kdo neuplatňuje slevu na dani za děti. Školkovné spočívá ve snížení daně o náklady, které rodič vydává za pobyt dítěte v mateřské škole nebo obdobném zařízení.

Maximální výši školkovného stanovuje legislativa, odpovídá jednomu měsíci minimální mzdy platné k 1. lednu daného roku. Za kalendářní rok 2017 bude tedy možné odečíst školkovné 11 000 korun, za rok 2018 už 12 200.

Otcovská

V rámci otcovské dovolené má tatínek nově narozeného dítěte nárok na týdenní placené volno. Čerpat ho může kdykoliv v době šesti týdnů od porodu. Dlouho projednávaná změna sice nabyde účinnosti až na začátku února, bude se ale vztahovat i na otce, kterým se dítě narodilo v uplynulých šesti týdnech (od 21. prosince).

Výpočet otcovské je stejný jako v případě mateřské. "Například zaměstnanec s hrubou měsíční mzdou 28 000 Kč bude mít nárok na týdenní otcovskou ve výši 4 515 Kč, přičemž se z této částky nebudou platit daňové odvody," vypočítala Ivanco.


Související obsah

Rodičovský příspěvek

V případě rodičovského příspěvku mohou jásat především rodiče dvojčat či trojčat. Dříve činila souhrnná výše příspěvku 220 tisíc korun, ať už se rodině narodilo jedno nebo více dětí. V příštím roce se ale při vícečetném porodu rodičovská zvýší na 330 tisíc.

Rodiče si zároveň mohou zvolit, jak dlouho budou příspěvek pobírat. V závislosti na tom se pak jeho měsíční výše upraví. V roce 2017 přitom mohl měsíčně dosahovat maximálně 11 500 korun, v roce 2018 to ale může být více - v závislosti na dosahovaném příjmu. Rodiče mohou příští rok vyčerpat příspěvek klidně za jediný rok. Naopak maximální doba je do čtyř let věku dítěte.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz