EET

EET funguje přesně rok. Skončily kvůli ní tisíce podnikatelů

Uplynul přesně rok od zavedení EET. Podle odhadů ministerstva financí se mělo dosud ve dvou vlnách do elektronické evidence tržeb zapojit až 240 tisíc podnikatelů. Několik tisíc jich ale muselo kvůli povinému vydávání účtenek s podnikáním skončit.

Do elektronické evidence tržeb je v současnosti zapojeno zhruba 160 tisíc podnikatelů. Podle Finanční správy přinesla evidence od ledna do konce září na dani z přidané hodnoty do rozpočtu navíc 3,2 miliardy a za celý rok by to mohlo být až přes pět miliard korun. Část podnikatelů ale míní, že EET zvýšila administrativu a zpomalila obsluhu zákazníků.

Ministerstvo financí si od zavedení EET slibovalo omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Odhadovalo, že systém po svém plném náběhu přinese do státní pokladny až 18 miliard korun ročně. Pravicoví politici však už před spuštěním evidence upozorňovali, že tento systém znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.

Související obsah

Od příštího března se EET má začít týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí a také prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června se mají do systému zapojit někteří řemeslníci a další služby.

mom/Dominika Janochová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz