Otrava

Otrava válečného zločince u soudu: Policie už ví, co vypil!

Bývalý generál bosenských Chorvatů Slobodan Praljak se otrávil kyanidem draselným, oznámila nizozemská policie. Ukázaly to výsledky. Praljak vypil jed z lahvičky po vynesení verdiktu u soudu pro bývalou Jugoslávii.

Policisté už ve čtvrtek oznámili, že Praljak vypil chemikálii, která může způsobit smrt. Bližší informace ale chtěli poskytnout, až budou znát výsledky pitvy. Ta ukázala, že se bývalý velitel otrávil kyanidem draselným, píše portál BBC.

"Kyanid draselný způsobil srdeční selhání, které je uvedeno jako příčina smrti," oznámila nizozemská policie, která případ nadále vyšetřuje. Zatím totiž není jasné ani to, jak mohl Praljak do soudní síně lahvičku s jedem propašovat. Více čtěte zde.

Praljak spáchal sebevraždu ve středu krátce po vynesení rozsudku. Když soudce četl odůvodnění, postavil se a rozhlédl na obě strany, jestli ho strážní vidí. Ti ale zřejmě měli generála ve slepém úhlu, a tak neviděli, co v rukou svírá.

"Můžete se posadit," vybídl soudce Praljaka. On ale zůstal stát a vykřikl: "Slobodan Praljak není zločinec! Závěry soudu odmítám." Poté se napil z malé nádobky a zkolaboval. O několik hodin později v nemocnici zemřel.

Odvolací senát Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) potvrdil Praljakovi trest 20 let vězení. Rozhodoval v případu šesti bosenských Chorvatů, souzených za zločiny na muslimském obyvatelstvu ve válečných letech 1992 až 1995.

Podívejte se na reportáž TV Nova o případu:

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz