Astronomie

Oblohu ozáří superměsíc! Bude jediný v tomto roce! VIDEO

Oblohu ozáří superměsíc! Bude jediný v tomto roce! VIDEO
Zdroj: TN.cz

Pokud se vám zdá, že jsou jasné noci mnohem osvětlenější, než je tomu obvykle, nejste daleko od pravdy. Na obloze se totiž v noci z neděle na pondělí vyskytne jediný superměsíc letošního roku, Měsíc v úplňku je tedy nejblíže Zemi a zdá se, že září o 30 % jasněji, než je tomu ve chvíli, kdy je nejdále.

Protože oběžná dráha Měsíce není perfektně kruhová, mění se i vzdálenost našeho přírodního satelitu od Země. Ve speciálním případě, kdy je Měsíc nejblíže Zemi a je navíc v úplňku, ho označujeme jako superměsíc.

Průměrně se Měsíc pohybuje od Země ve vzdálenosti kolem 382 900 kilometrů, v pondělí ráno se ale přiblíží na 357 492 kilometrů.

Nejblíže se letos Měsíc dostal k zemi v květnu na vzdálenost 357 208 kilometrů, nebyl ale v úplňku, nedá se tak hovořit o superměsíci.

Měsíc v neděli vyjde v 16:41 a následující den zapadá v 6:42, vyjde-li počasí, mají nadšenci do pozorování noční oblohy spoustu času na zachycení tohoto úkazu. Slunce zachází chvíli před Měsícem, společně je tak na obloze neuvidíme. Nejlepší je podle portálu Space pozorovat Měsíc těsně po jeho východu, protože se v porovnání s objekty na horizontu může zdát větší.

Související obsah

Pozorovat superměsíc a Slunce zároveň je možné pod rovníkem, například na Novém Zélandu zajde měsíc v 6:10 místního času, Slunce ale vyjde už v 5:41.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu nám ale počasí v neděli příliš přát nebude, obloha by měla být polojasná až oblačná, k večeru by navíc mělo oblačnosti přibývat. Noc ze soboty na neděli by měla být o něco vhodnější, i když Měsíc nebude ještě v úplňku a nebude v nejbližším bodě, i tak se se bude zdát, že je mnohem větší než obvykle.

Podívejte se na záběry superměsíce z loňského roku: 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TOHLE NIKDO NEČEKAL: Vědci zjistili, kdy skončí vesmír! Máme důvod k panice?

Zajímá vás vesmír? Pak budete u vytržení z těchto 7 neuvěřitelných faktů!

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz