Vánoce

Vánoční stromečky rychle mizí! Za kolik pořídíte jedli či smrk?

Přestože si o vánočních svátcích za mnohé oproti loňsku připlatíme, tradiční symbol Vánoc, stromek, letos nepodraží. Ceny by měly zůstat stejné jako v minulých letech. Třeba nejoblíbenější jedličku pořídíme už od tří set korun.

O prvním adventním víkendu prodejních míst vánočních stromků rychle přibývá. Letos by se mělo prodat téměř jeden a čtvrt milionu živých jehličnanů. Dvě třetiny z nich budou jedličky, které jsou rok od roku oblíbenější.

"Roste kupní síla obyvatel a kavkazská jedle je druh, který to nejvíce splňuje. Dalším druhem bude smrk pichlavý, lidově stříbrný smrček, a borovice černá," vypočítal pěstitel a prodejce stromků ze Zlína Jaroslav Batka.

Nejžádanější jsou ty od 180 do 220 centimetrů. Průměrná cena jedle v této kategorii je od pěti do devíti set korun, což potvrzuje i prodejce, který jiné druhy nenabízí. "Nejprodávanější máme kavkazské jedle z Dánska, metr a půl až dva metry, je to od 469 do 599 korun," doplnil Batka.

Související obsah

Krásný smrček stříbrný nebo borovičku pak pořídíte od čtyř stovek. Ale seženete i levnější kousek. Nakoupit můžete třeba i cestou do kina. Stále víc prodejců totiž nabízí dovoz až do bytu. "Zákazník si vybere u nás stromek, my mu ho nachystáme, ofrézujeme, všechno a pak se domluvíme na adrese, kdy a kam ho máme dovézt," popsal prodejce.

Přestože řezaný stromeček seženete i na Štědrý den, s jeho pořízením byste rozhodně neměli otálet. Stromky totiž rychle mizí. A pak už nezbude, než vytáhnout ze skříně nebo ze sklepa stromeček umělý. Ten zdobí téměř třetinu českých domácností, ovšem rok od roku jich ubývá. Metrovou umělou jedli pořídíte už od pětistovky.

Zdeněk Čík/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz