Domácí

Skryté nebezpečí číhá podél silnic, varuje policie řidiče před zvěří

Skryté nebezpečí číhá podél silnic, varuje policie řidiče před zvěří
Zdroj: Profimedia

I když už je pořádná zima, lidé by si stále měli dávat při jízdě pozor na zvěř. Zejména za svítání a za soumraku by měli být řidiči ostražití, nebezpečí ale hrozí neustále. Podle policie je střet se zvěří jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod.

Řidiči mnohdy zapomínají na nebezpečí, které se ukrývá podél silnic. Zmatená zvířata, která osvětlí reflektory automobilu, se mnohdy bezhlavě vrhají přímo do silnice pod kola jedoucího auta, nebo naopak strnule stojí bez jakéhokoliv pokusu o sovu záchranu.

Nehod se zvěří neustále přibývá, podle policie je střet se zvěří jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod.

"Jičínští policisté opětovně upozorňují všechny řidiče na skryté nebezpečí, které na ně při jejich cestách číhá. Jen od začátku letošního roku policisté v okrese Jičín z celkového počtu 659 dopravních nehod evidují již 168 případů v souvislosti se střetem se zvěří," uvedl policejní mluvčí Aleš Brendl.

A ne všechny nehody končí bez zranění. Policie eviduje tyto nehody téměř každý den. Nebezpečí navíc nehrozí jen na menších silnicích v lesích nebo podél polí. V neděli ráno na dálnici D6 ve směru z Prahy srazilo auto kance.

"Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce. U vysoké zvěře bychom měli být pozorní zejména v období páření. Tedy v říjnu až v prosinci," vysvětlil Brendl.

Pro snížení rizika doporučuje policejní mluvčí toto: "Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo."

Související obsah

A když už ke srážce dojde, je potřeba zachovat chladnou hlavu a postupovat jako v případě normální nehody, tedy zapnout výstražná světla a postavit na silnici trojúhelník.

"Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vám způsobit zranění. Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit či provést likvidaci uhynulého kusu. V případě nahlášení takovéhoto střetu policii se o tento úkon postarají sami policisté," doplnil Brendl.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz