Výzdoba

Muž zdobí dům světýlky už od září! Na krásu se jezdí dívat turisté

Po celé republice se na adventních věncích rozhořely první svíčky. Kromě toho se také rozzářily vánoční stromy na náměstích a nazdobené domky či zahrady v celé řadě měst a obcí. Desítky tisíc žárovek osvítily i dům pana Trunce z Chotovic u Litomyšle.

Loni sedmatřicet tisíc žároviček, letos ještě o osm tisíc víc. Pan Trunec je rozmísťoval prý celkem 500 hodin. To jsou prakticky tři měsíce práce. "Začínal jsem před 16 lety na 200 žárovičkách na štítě a oknech a pak jsem každej rok přidával," popsal svoji tradici Václav Trunec.

Inspiroval se v amerických filmech, ale vánočně nazdobené domy za velkou louží už dávno překonal. Už není mnoho míst, kam by žárovičky dal, přesto svůj dům zdobí dál. Nechybí zvířata, sáně a samozřejmě jesličky. "Vánoce už si bez toho nedokážu představit," dodal Trunec.

Každý rok dům navštíví tisíce návštěvníků, byli tu lidé z Austrálie i Afriky. Češi sem vypravují i autobusy. "Přijeli jsme od Náchoda a vůbec toho nelitujeme," prozradila návštěvnice. "Moc se mi to líbí, je to hezký," chválila dívenka.

Související obsah

"Je to dobrý, ale asi mají velkou spotřebu elektriky," poukázala jiná slečna. Pan Trunec elektroměr průběžně kontroluje a díky tomu, že většinu výzdoby tvoří svítivé led diody, neprodělá kalhoty. "Když to spočítám, tak je to za ty dva měsíce šest tisíc korun," upřesnil majitel.

Dům svítí od první adventní neděle až do Tří Králů. Pak do konce ledna prý na požádání. Jsou tři týdny do Vánoc a zatímco mnoho lidí s výzdobou ještě nezačalo, pan Trunec každoročně instaluje osvětlení už od konce září.

Petr Brzek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz