Historik

Velká rána pro českou vědu, zemřel oceňovaný historik Petráň

Velká rána pro českou vědu, zemřel oceňovaný historik Petráň
Zdroj: Profimedia

Ve věku 87 let zemřel v neděli profesor Josef Petráň, oceňovaný historik a bývalý prorektor Univerzity Karlovy. Zaměřoval se především na české dějiny pozdního středověku a raného novověku. Byl autorem řady odborných textů a učebnic.

O smrti svého dlouholetého pedagoga informovala Univerzita Karlova prostřednictvím svého on-line magazínu iForum. Petráň podle univerzity zemřel v neděli. Na univerzitě působil od 60. let. Po sametové revoluci se stal profesorem a byl zvolen prorektorem pro sociální zabezpečení studentů.

Petráň se narodil v roce 1930 v Ouběnicích, což je součást obce Bystřice na Benešovsku. Absolvoval reálné gymnázium v Benešově a po něm Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Vystudoval obory český jazyk a dějepis.

Působil na Katedře československých dějin, ze které se později stal Ústav českých dějin, a také v Ústavu dějin a Archivu Univerzity Karlovy, který od poloviny 90. let do roku 2005 vedl.

Věnoval se především českým dějinám v pozdním středověku a raném novověku, dějinám českého zemědělství, dějinám Univerzity Karlovy a regionálním dějinám. Za práci o dějinách Podblanicka dostal v roce 2002 titul Blanický rytíř, který byl udělován osobnostem, které se zasloužili o rozvoj bohatství tohoto regionu.

Jeho práci ocenil také prezident Václav Klaus. V roce 2008 Petráňovi udělil Medaili Za Zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství.

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz