Domácí

Z lobbisty Janouška je oficiálně invalida. Proto nechce do vězení

Z lobbisty Janouška je oficiálně invalida. Proto nechce do vězení
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz

Soud možná otevřel Romanu Janouškovi trvalou cestu na svobodu. Lobbista se totiž loni stal oficiálně invalidou. Informaci přinesl web iRozhlas.cz. Může se tedy stát, že by mu zbytek trestu, který má strávit ve vězení, bude prominut. Janoušek v roce 2012 v opilosti srazil svým luxusním autem ženu a ujel.

Roman Janoušek byl odsouzen za těžké ublížení na zdraví a ne za pokus o vraždu, jak původně požadoval žalobce. Hrozil by mu mnohem vyšší trest. Odsedět si nechce ale ani čtyři a půl roku. Žádá o prominutí zbytku trestu. Nahrávají tomu odborné posudky, podle kterých se jeho zdravotní stav od prvního přerušení trestu stále zhoršuje.

"Zdravotní stav odsouzeného se nevyvíjí příznivě ve smyslu toho, aby tento mohl v dohledné době výkon trestu odnětí svobody znovu nastoupit," uvedl soudce po prostudování znaleckých posudků.

„Prognóza jeho zdravotního stavu nepředpokládá zlepšení natolik, aby odsouzený mohl v dohledné době být schopen vykonat zbytek uloženého trestu odnětí svobody," dodal.

Související obsah

Janouškovi, od loňského roku invalidnímu důchodci, tak svitla naděje na svobodu. Podle právníků ale vyhráno mít nemusí. "Při rozhodování musí být brána v úvahu jak závažnost té nemoci, tak prognóza a dále též možnosti věznice zajistit odpovídající léčbu. Obecně ale invalidita není důvodem pro odpuštění zbytku trestu, když věznice disponují vybavením, které umožňuje výkon trestu i invalidům," uvedla advokátka Judita Pelechová.

"Došlo k dohodě, vyrovnání ještě před tím, než to začal řešit soudní první instance a pro nás je tato věc uzavřena .. ať rozhoduje soud," komentoval aktuální vývoj kauzy kolem Romana Janouška zmocněnec poškozené ženy Josef Lžičař.

O možném upuštění od zbytku trestu měl původně rozhodnout Městský soud v Praze, konečný verdikt je ale na brněnském krajském soudu."Zdejší soud aktuálně provádí procesní úkony k věci, což znamená evidenci a další seznámení se s přípisem městského soudu v Praze," doplnila mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová.

Janoušek strávil za mřížemi necelý rok a půl. Od té doby měl trest dvakrát přerušen kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Do vězení se mel vrátit nejpozději 26. listopadu o půlnoci. Nestalo se tak. Podle jeho advokáta se nachází v dlouhodobé lékařské péči.

Lucie Cochlarová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz