Zahraničí

Vědci našli kost ze 4. století. Možná patří skutečnému Santovi!

Vědci našli kost ze 4. století. Možná patří skutečnému Santovi!
Zdroj: oficiální zdroj

Legendy o sv. Mikuláši (později Santa Clausovi), hlavní postavě amerických Vánoc, se tradují od 4. století našeho letopočtu. Právě z tohoto období pochází kost, kterou zkoumali vědci z oxfordské univerzity a zároveň předpokládají, že by se mohlo jednat o kost samotného Santy.

Pánevní kost pochází ze 4. století a podle vědců může patřit svatému, který inspiroval příběh o otci Vánoc, jak informoval Daily Mail

Sv. Milkuláš byl jedním z nejuctívanějších křesťanských svatých a žil na území dnešního Turecka. Podle legend byl bohatým a velmi štědrým mužem, který často tajně obdarovával chudé, především děti. 

  

Sv. Mikuláš také insipiroval příběh o otci Vánoc, který přináší dárky na Štědrý den. Dnes je v Americe a dalších zemích známý jako Santa Claus (z holandského Sinterklaas). 

Zdroj: Thinkstockphotos

Většina ostatků sv. Mikuláše se nachází v Itálii, další kosti však můžeme najít v kostelech po celém světě. Pánevní kost, kterou zkoumali v Oxfordu pochází z kostela St. Martha of Bethany v Illinois, USA. Vědci se nyní chystají porovnat DNA kosti s ostatky sv. Mikuláše. 

Související obsah

Tento objev by mohl přispět k odhalení skutečného místa posledního odpočinku sv. Mikuláše. Většina věří, že tímto místem jsou trosky kostela v Antalyi v Turecku, kde se sv. Mikuláš podle historiků narodil a žil. 

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz