Prales

Na vědce v džungli zamrkalo cosi modrého. Byl to neznámý pavouk!

Na vědce v džungli zamrkalo cosi modrého. Byl to neznámý pavouk!
Zdroj: Biodiversity Assessment Team FB

Dosud neznámý druh tarantule objevil americký vědec Andrew Snyder při toulkách pralesem v jihoamerické Guyaně. Tvor je pozoruhodný nejen svým blyštivě modrým zbarvením, ale také tím, že žije v kmeni stromu a dokonce skupinově.

Andrew Snyder dosud nepojmenovaného pavouka spatřil na noční výpravě v lesích plošiny Potaro, když světlo z jeho baterky odhalilo modrý odlesk na stromě.

"Zprvu jsem tomu nepřikládal žádnou váhu, určitě to byl jen odraz od pavoučích očí," napsal nedávno vědec z mississippské univerzity na svém blogu. "Ale něco tam nesedělo, a podvědomě jsem to musel vnímat, něco mě přimělo vrátit se tam," dodal.

 

Ve skutečnosti nepocházel modrý záblesk od očí pavouka, ale od jeho končetin. Ukázalo se také, že drobný tvor obývá díru v kmeni stromu. Ve stejném pařezu je několik dalších děr se stejnými pavouky.

Související obsah

"Dosud jsem se setkal jen s jednotlivými pavouky, buď blízko nory, v listí na zemi nebo na kůře stromů," popisuje překvapivé zjištění Snyder. "Co to znamená pro celý druh? Jsou díry uvnitř propojeny? Je tento druh společenský, nebo se jen navzájem tolerují?" jmenoval vědec některé z bezprostředních otázek.

Na základě analýzy fotografií se Snyder domnívá, že kobaltově modrý pavouk patří do podčeledi Ischnocolinae. Podle serveru Quartz někteří zástupci této podčeledi žijí ve skupinách. "Zatím je však jasné pouze to, že nový modrý pavouk vyžaduje další zkoumání. A také pojmenování," napsal americký web.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz