Počasí

Česko zasáhl silný vítr. Hasiči vyjeli k popadaným stromům

Česko zasáhl v neděli odpoledne a v noci na pondělí silný vítr. V nárazech může dosáhnout rychlosti až 145 kilometrů v hodině. Nejvyšší stupeň nebezpečí platí pro sedm okresů na severu Moravy

"V neděli odpoledne a v noci na pondělí bude na východě a severovýchodě Moravy a ve Slezsku zesilovat vítr. V Jihomoravském a Zlínském kraji bude foukat čerstvý jihovýchodní až jižní, v Olomouckém a Moravskoslezském kraji až jihozápadní vítr 7 až 12 m/s s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h)," píše se ve výstraze, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).


Ve vyšších polohách bude mít vítr ovšem ještě větší sílu - nad 600 metrů to bude v nárazech kolem devadesáti kilometrů v hodině, Jeseníkách a Beskydech to bude dokonce až 110 kilometrů v hodině.


Vítr zeslábne v druhé polovině noci z neděle na pondělí, ale bude to jen krátká úleva. Během prvního pracovního dne nového týdne totiž opět nabere na síle.

Od odpoledních hodin zaměstnává vítr hasiče v Olomouckém kraji. "Od zhruba 16. hodiny vyjíždějí k událostem spojených s odstraňováním následků větru. Doposud evidujeme dvě desítky zásahů k popadaným stromům," uvedl ve večerních hodinách mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák.

Nejvíce zásahů evidují hasiči v okresech Olomouc a Přerov, zasahují také na Jesenicku.

"Z výčtu výjezdů hasiči ve dvou případech zajišťovali uvolněné plechy na střechách, první z událostí se odehrála v Olomouci ulice kpt. Nálepky, zde pomocí výškové techniky provedli provizorní zajištění střechy s upozorněním na nutnost následné opravy vlastníkem. Druhá událost podobného typu se stala v Přerově v ulici Kosmáková. I zde hasiči provedli provizorní zajištění uvolněných plechů," napsali hasiči.

Ve Zlínském kraji měli v 10 hodin večer hasiči za sebou 46 výjezdů, z toho polovinu na Vsetínsku. Profesionálové zasahovali 24krát, dobrovolní hasiči 27krát.

"Většinou se jednalo o větve a stromy blokující komunikaci. Ve 4 případech strom spadl na osobní automobil, z toho dvakrát v Krásnu nad Bečvou na Vsetínsku, a jednou ve Valašském Meziříčí a v Uherském Brodě. Automobily byly pouze poškrábány větvemi. Ve 4 případech vítr poškodil střechu, a to na rodinném domě," prozradil mluvčí hasičů Roman Žemlička.


Vítr bude ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku opět zesilovat během pondělního odpoledne. "Očekáváme silný jižní až jihozápadní vítr místy s nárazy kolem 25 m/s (90 km/h), na hřebenech hor 30 až 40 m/s (145 km/h)," doplnil ČHMÚ ve výstraze.

Zdroj: ČHMÚ

Nejvyšší, červený stupeň výstrahy platí pro okresy Jeseník, Bruntál, Opava, Nový Jičín, Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

Meteorologové doporučují, aby se každý postaral o volně ležící věci, při jízdě autem by měli být řidiči co nejopatrnější a lidé by neměli chodit do lesa nebo na jiná místa, kde hrozí, že jim něco spadne na hlavu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠÍLENÉ VIDEO: Muž se na Floridě snaží změřit rychlost hurikánu Irma! Zvítězí nad mocným živlem?

MEZI NEBEM A ZEMÍ: Fotograf zachytil nezvyklé jevy! Byl to zázrak přírody, nebo snad UFO?

Řádila vichřice i u vás? Tohle si připravte pro pojišťovnu

pez, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz