Domácí

Česká medicína pocítila velkou ztrátu, zemřel Rajko Doleček (†92)

Česká medicína pocítila velkou ztrátu, zemřel Rajko Doleček (†92)
Zdroj: Profimedia

V úterý zemřel významný český lékař a profesor Rajko Doleček. Byl autorem mnoha důležitých publikací, popularizoval endokrinologii, diabetologii, zdravou výživu a dietologii.

Smutná zpráva zasáhla nejen české lékařství. V úterý zemřel lékař a profesor Rajko Doleček, který byl významným popularizátorem endokrinologie, diabetologie, zdravé výživy a dietologie.

Doleček se narodil 1. června 1925 v Praze. Jeho otec byl Čech, matka Srbka. Medicínu začal studovat na Univerzitě v Bělehradě, studium dokončil na Univerzitě Karlově v Praze.

Profesně byl spjat hlavně s Fakultní nemocnicí v Ostravě, kde působil na interní klinice. Medicínu začal praktikovat už v roce 1950.

"Dnes zemřel náš věřící RAJKO DOLEČEK (* 1. června 1925 Praha), známý lékař česko-srbského původu, profesor zaměstnaný ve Fakultní nemocnici Ostrava," oznámil bývalý pravoslavný pražský arcibiskup Jáchym, občanským jménem Roman Hrdý, na Facebooku.

Související obsah

Doleček napsal přes 200 odborných publikací, zejména o endokrinologii, diabetologii, dietologii a zdravé výživě. V 70. letech vystupoval v televizi jako popularizátor zdravé životosprávy a správné výživy

V 90. letech se angažoval politicky za srbský národ během etnických konfliktů v bývalé Jugoslávii.

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz