Domácí

Výpovědi podle firmy neplatí, lidé přesto nedostali výplaty

Bez výplaty a odstupného se ocitli zaměstnanci jesenické firmy Hard. Původní majitel ji poslal do konkurzu a lidem rozdal výpovědi. Firmu ale koupil nový vlastník, který tvrdí, že výpovědi jsou neplatné. Výroba přesto stojí.

"Mám doma dvě děti, manželku a peníze nevím, jestli mám začít krást jak oni," reagoval na zoufalou situaci bývalý zaměstnanec firmy. Když v listopadu strojírenský závod Hard Jeseník koupila firma Moravia Industry, všichni doufali, že se znovu spustí výroba a zaměstnanci dostanou svou práci zpět.

Jenže výroba nepokračuje a lidé stále nemají na účtech listopadovou mzdu. "Nemáme peníze, nemáme nic, nevím jak to bude dál probíhat," nechal se slyšet další z bývalých zaměstnanců firmy.

Moravia Industry se přitom zavázala, že výroba v tomto jesenickém závodě bude dál pokračovat. Problém je podle nového vlastníka v tom, že zaměstnanci prý pod jejich hlavičkou pracovat nechtěli a trvali na výpovědích, které jim před prodejem firmy dal původní majitel.

"Našim cílem je co nejdříve provoz závodu Hard obnovit, máme nasmlouvanou jednu zakázku a o dalších jednáme," uvedl mluvčí Moravia Industry Pavel Kočiš.

Spor vygradoval na konci listopadu, když dva dny před původní výpovědní lhůtou dostalo osmdesát zaměstnanců výpověď na hodinu. Tím jim také zanikl nárok na odstupné. "Odmítali plnit pokyny zaměstnavatele, došlo k okamžitému ukončení pracovního poměru, což zákoník práce připouští," vysvětlil Kočiš.

"Maminka na mateřské, která je dva roky doma, ji dostala taky," uvedl šéf jesenických odborů Christo Bulguris. Podle zaměstnanců to byl podvod. Jediné, co firma chtěla, aby stáhli výpovědi.

O tom, kdo má výplatu vyplatit, rozhodne soud. Kdy se tak stane, zatím není jasné.
 

Josef Svoboda / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz