Vánoce

Nepovedený dárek: Prodejci vám ho NEmusí vyměnit. NÁVOD

Vracení a výměny nepodařených vánočních dárků řeší Češi každý rok. Nabídka zboží je veliká a snadno se stane, že se někteří lidé s dárkem netrefí. Obchodníci obzvlášť po Vánocích s nutností měnit zboží počítají, u některých ale můžeme narazit. Problémem bývá i vrácení peněz.

Jestli plánujete vrátit nevhodný dárek do běžného obchodu, počítejte s tím, že vám ho nemusí přijmout. Prodejci v kamenných obchodech nejsou ze zákona povinni nechtěné zboží vyměnit nebo za něj vrátit peníze.

"Možnost vrátit či vyměnit zboží je zejména ve velkých obchodech a řetězcích obvyklá, není to však povinnost podnikatele. Každý rok se stává, že řada spotřebitelů odchází s nepořízenou, protože konkrétní prodejce neumožnil vrátit zboží nebo zákazník nesplnil podmínky pro vrácení, které si každý obchodník může nastavit podle sebe," uvádí vedoucí právního oddělení časopisu dTest Lukáš Zelený.

Většina obchodníků zákazníkům vstříc vychází, ale mají vlastní podmínky - někteří prodejci tak mohou vyžadovat vrácení dárku pouze v původním obalu, nebo umožňují pouze výměnu za jiné zboží.

Článek pokračuje na další stránce.

 

E-shop

Vrácení dárku, který byl zakoupen přes internetovou prodejnu, je nejsnadnější. Každý zákazník má ze zákona právo zboží do 14 dnů vrátit bez udání důvodu. Lhůta pro vrácení zboží začíná běžet ode dne vyzvednutí zboží, nikoliv od data, kdy bylo zboží odesláno. Pokud nebyl dárek zakoupen dlouhou dobu předem, neměli byste mít s vrácením zboží problém.

V opačném případě záleží na prodejci. Některé internetové prodejny před Vánoci lákali na prodlouženou možnost vrácení zboží. "Řada e-shopů zákazníkům, kteří nakupují předem, jejich aktivitu kompenzuje a dává jim možnost zboží vrátit například do konce roku nebo až do konce ledna," řekl Zelený.

"Povinnost jít nad rámec zákona sice nemají, ale lákají-li před Vánoci zákazníky na prodlouženou možnost vrácení zboží, musejí ji dodržet," dodal. 

Související obsah

Zboží ale musíte vrátit kompletní, nepoškozené a ideálně i v původním obalu. Můžete jej vyzkoušet, ale nesmíte ho jakkoliv poškodit – například ušpinit oblečení, které nejde vrátit ani po vyprání. "Prodejce vám musí vrátit peníze do 14 dnů od odstoupení, ale zpravidla to dělá rychleji," řekl Zelený. 

Některé dárky ani do e-shopu vrátit nejdou – zboží, které bylo upraveno dle vašeho přání speciálně pro vás a dárky podléhající rychlé zkáze. Narazíte i s dárky, které byly vybaleny z uzavřeného obalu a budou neprodejné z hygienických důvodů – například zubní kartáčky, krémy.

 

Máte účtenku?

Zákon je ale v tomto ohledu vstřícný – vaší povinností je dokázat, že jste zboží u obchodníka skutečně koupili. Nikde ale není stanoveno, že tak musíte učinit originálním dokladem.

K prokázání nákupu zboží vám stačí i kopie účtenky, výpis bankovního účtu při platbě kartou nebo převodem, specifické zboží (prodává ho jen tato společnost) či třeba svědek. V případě svědka už bude možná dokazování o něco složitější, kopie dokladu či výpis z účtu je ale jistotou.

S dárky se doklad o zaplacení obvykle nedává. Ten by vám měl vydat člověk, který vám ho zakoupil. Právě z důvodu případné výměny ho lidé často schovávají. Myslet musíte i na to, že zboží je ve většině případů možné vrátit pouze v prodejně, ve které bylo zakoupeno.

Některé obchody vám vrátí peníze, jiné vám nabídnou jen výměnu zboží či poukázku na další nákup.

Co dělat, když se dárek rozbije

Reklamace dárku se nijak výrazně neliší od reklamace jiného zakoupeného zboží. Problém je v tom, že prodejce může chtít prokázat, že zboží pochází od něj a že je v záruce. K tomu je obvykle nezbytná účtenka nebo pomoc člověka, který dárek koupil.

Záruka či odpovědnost za vady je součástí kupní smlouvy mezi prodejcem a kupujícím, v tomto případě tedy dárcem. Právo uplatňovat reklamaci má výlučně dárce, pokud své právo nepostoupí jiné osobě. V praxi většinou nikdo neověřuje, zda osoba, která reklamuje a přinese všechny doklady, byla skutečně kupujícím, často to ověřit ani nejde.

Jinak je tomu ale u e-shopů, které identitu svých zákazníků znají a k reklamaci mohou vyžadovat pověření. Nejčastěji jim však postačí účtenka či faktura.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz