Zbraně

Jaderných zbraní a raket se nevzdáme, hrozí Kim Čong-un

Severní Korea se přes stále přísnější mezinárodní sankce nehodlá vzdát svého jaderného a raketového programu. V oficiálním prohlášení to uvedl diktátor Kim Čong-un. V jaderném zbrojení prý chce pokračovat tak dlouho, dokud Spojené státy neukončí "válečné manévry na jejich prahu".

23 úspěšně odpálených střel, 16 jaderných a raketových zkoušek. Tak vypadal rok 2017 pod taktovkou severokorejského diktátora Kim Čong-una. Za pouhých šest let v úřadu otestoval více raket než jeho předchůdci - děda a otec - dohromady.

"Neočekávejte žádné změny v této politice. Korejská lidově demokratická republika půjde jako zodpovědný vlastník jaderných zbraní jedinou cestou nezávislosti a spravedlnosti. Její nezlomná síla nemůže být nikdy podkopána," uvedl Pchjongjang v prohlášení.

Severokorejský raketový program je čím dál tím rychlejší, propracovanější a nebezpečnější. Začátkem července nechal Kim Čong-un otestovat vůbec první mezikontinentální balistickou raketu, v září pak i vodíkovou bombu - nejsilnější zbraň, jakou kdy Severní Korea vlastnila.


Související obsah

Úspěšný test zatím nejdokonalejší rakety Severokorejci oslavovali v ulicích Pchjongjangu před měsícem. Střela schopná zasáhnout Spojené státy dosáhla výšky okolo čtyř a půl tisíce kilometrů - tedy nejvíce v historii severokorejských raketových a jaderných testů - než dopadla do Japonského moře.

Rada bezpečnosti OSN už severokorejskou opovážlivost potrestala přísnými sankcemi. Ty zakazují například dovoz průmyslových zařízení, ropných produktů nebo požadují návrat Severokorejců pracujících v zahraničí zpět do vlasti.

pez, Petra Matýsková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz