Alkohol

Jaký alkohol pít, aby vás na Nový rok nezničila kocovina?

Jaký alkohol pít, aby vás na Nový rok nezničila kocovina?
Zdroj: Thinkstockphotos

Většina lidí si nedokáže silvestrovské oslavy představit bez sklenky něčeho ostřejšího. A řeč rozhodně není jen o sektu o půlnoci, spousta oslavujících se alkohol "prolévá" řadu hodin. Pokud si ovšem vyberete správné drinky, bude ranní kocovina mnohem mírnější.

Je přitom málo známým faktem, že významným faktorem, který určuje síku kocoviny, není zdaleka jen líh. Lví podíl na bolest hlavy a další příznaky mají především příměsi, které často dodávají alkoholickému nápoje jeho charakteristickou barvu a chuť.

Jedním z hlavních viníků jsou takzvané kongenery. Jsou to látky, které vznikají jako vedlejší produkt při fermentaci. Pokud tedy například holdujete vínu, otevřete si při oslavě Silvestra raději láhev bílého vína, červené nechte odpočívat, radí nutriční specialistka Lee Holmesová.

Podobné je to u lihovin, pálenek a kořalek - čím sytější a tmavější barva, tím větší šance, že budete mít ráno hlavu jako střep a žaludek jako na vodě.


Související obsah

S ginem, vodkou nebo slivovicí byste tak měli být v relativním bezpečí. Obecně také platí, že kvalitnější a nedoslazovaný alkohol vás nerozloží tak jako laciné likéry plné cukru a barviv.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Alkohol

Důležité Události

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz