Nizozemsko

V Nizozemsku uhořel Toník (6) a Alice (5). Otec je nemohl zachránit

V Nizozemsku uhořel Toník (6) a Alice (5). Otec je nemohl zachránit
Zdroj: Profimedia

Nizozemským městem Emmen otřásla smrt dětí z Česka. Sourozenci nepřežili požár v jejich domě. Rodiče už propustili z nemocnice, ale přišli o všechno. V ohni zemřel i jejich pes. Místní lidé založili sbírku, aby pozůstalým umožnili "nový start".

Velká tragédie postihla Českou rodinu žijící v nizozemském Emmenu. V sobotu večer vyhořel jejich dům a děti zemřely v ohni společně se psem. Policie vyšetřuje příčinu požáru, zatím ale není jasné, proč se tragická událost stala. Podle nizozemských médií začal hořet stromeček, na oficiální zprávu se ale stále čeká.

Jejich soused zaslechl křik matky. "Křičela, že hoří  vánoční stromek," popsal soused Jan Jeuring. "Když uslyšíte zoufalý řev matky, že její děti jsou stále uvnitř, zasáhne vás to," dodal soused s tím, že se oheň velmi rychle rozšířil a nešlo nic dělat."Otec se snažil zvenku vyšplhat nahoru po žebříku do dětského pokojíku a zachránit děti. Oheň byl ale obrovský, několik metrů vysoký. Nepodařilo se mu to," popsal muž. "Sousedé pár moc neznají, rodina pochází z Česka a neumí dobře nizozemsky," dodal Jan Jeuring.

Rodiče byli po tragédii převezeni do nemocnice, byli už ale propuštěni. Dočasně jsou ubytováni v hotelu u města. Zdrceným manželům nezůstalo nic. Páru se snaží pomoc právě jejich soused Jan Jeuring a jeho žena Claudia.

Začali kampaň zaměřenou na získávání finančních prostředků prostřednictvím stránky crowdfunding doneeractie.nl. Za den bylo rodině věnováno téměř 50 tisíc eur. Nyní je vybráno více než 70 tisíc eur, tedy více než 1,7 milionu korun. Přispělo téměř pět tisíc lidí.

Související obsah

"Věděla jsem, že musíme okamžitě něco udělat," řekla Claudia Jeuringová. "Aby měla rodina šanci na nový start. Nemají nic. Celá jejich existence byla zničena," dodala. Podle médií tragédie zasáhla celé město. Další den byl silvestr, který údajně nikdo neslavil, jak bývá běžné – v ulici nebyli lidé, nikdo nezapaloval petardy.

Lidé nosí k vyhořelému domu květiny, svíčky a plyšové hračky. Rodina navíc podle Nltimes.nl nebyla pojištěna. Pojišťovací firma Monuta však nabídla, že uhradí náklady na pohřeb dětí.

Šestiletý Antonín, který zemřel po boku sestry, navštěvoval místní školu pro děti se zrakovým a sluchovým postižením. "Sdílíme žal s rodinou. Všechny nás to zasáhlo," řekla Mira Vermeulen ze školy Tine Marcusschool.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz