Zahraničí

V Kazachstánu lidi vyděsil černý sníh! V Alpách hrozí laviny

V Kazachstánu lidi vyděsil černý sníh! V Alpách hrozí laviny
Zdroj: ČTK

Zatímco Česko v posledních dnech zažívalo spíše jarní počasí, v Alpách neustále připadává další a další sníh. Kvůli tomu platí v nižších polohách až třetí stupeň lavinového nebezpečí, v rámci kterého už mohou padat velmi velké laviny zejména v prudších kopcích. Na vrcholcích je to stále nejvyšší stupeň.

Nebezpečí lavin hrozí napříč celými Alpami, na vrcholcích je stále vyhlášen nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí, v nižších polohách pak podle italského portálu Meteomont platí třetí stupeň.

Třetí lavinový stupeň značí, že sněhová pokrývka zejména na prudších svazích již nemusí držet, laviny se mohou utrhnout, i když je svah jen lehce zatížen. To znamená, že je může utrhnout i jediný jezdec, který nepadá a jede velmi plynule. V ojedinělých případech hrozí i velmi velké laviny.

Ohromné množství sněhu uvěznilo už na začátku týdne 13 tisíc lidí ve švýcarském Zermattu, na vysvobození museli čekat až do středy. Turisty před proražením cesty odváželi vrtulníky, lidé ale spíše čekali na spuštění vleků a lanovek.

Aby se snížilo lavinové nebezpečí, odpaluje horská služba laviny uměle. Varování před lavinami bylo vyhlášeno poté, co v Sestriere v noci na úterý zavalil valící se sníh chodby a apartmány rezidence Le Bellevue, ve které se nacházelo 29 lidí, všechny se naštěstí podařilo evakuovat.

"V Tignes v lednu nikdy nesněžilo tolik, sněhu je více než dva a půl metru. Pro zajištění bezpečnosti v domech je odstranění sněhu ze střech nutné," uvádí portál Météo-Contact. Jde o nejbohatší sněhovou nadílku za posledních 30 let.

Související obsah

Zatímco v Alpách překvapilo všechny ohromné množství sněhu, v kazachstánském městě Temirtau lidé začali panikařit poté, co tam napadl černý sníh, uvádí portál Dailymail. Vláda na místo okamžitě vyslala tým vědců, aby velmi zvláštní úkaz prozkoumali.

!!!! ??? !!! ! # # #

Pspvek sdlen Irina Bacardi (@irinabodagova),

Padající vločky měly normální bílou barvu, pak ale na začátku ledna pokryla sníh neznámá černá substance. Sníh tak vypadá spíše jako uhlí, lidé se bojí o své zdraví.

Oblast je centrem hutnického průmyslu a je zde největší továrna na výrobu oceli. Oblast Karaganda je podle BBC považována za jednu z nejznečištěnějších, mnoho lidí proto předpokládá, že jsou za černým sněhem emise.
 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz