Jablko

Pozor! Na český trh se opět dostala zdravotně závadná jablka

Pozor! Na český trh se opět dostala zdravotně závadná jablka
Zdroj: Thinkstockphotos

Podruhé během necelých dvou týdnů objevili zaměstnanci Státní zemědělské a potravinářské inspekce várku jablek z Polska, v nichž bylo velké množství pesticidů.

"V rámci průběžných kontrol přítomnosti cizorodých látek v potravinách Potravinářská inspekce zjistila přítomnost zakázaného pesticidu propargit v šarži jablek červených Gloster z Polska," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Rozbor laboratoře potvrdil kontaminaci propargitem v koncentraci 0,043 mg/kg. V tomto případě ani nelze napsat, kolikanásobně byl překročen povolený limit. Propargit je totiž na území EU úplně zakázaný a neměl by být vůbec přítomný.

"Inspektoři vzorek odebrali v provozovně společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. v Olomouci," doplnil Kopřiva. Propargit může způsobit podráždění kůže a očí, ve vyšších koncentracích je látka potenciálně rakovinotvorná.


Související obsah


Jde už o druhý obdobný případ v posledních dvou týdnech - inspektoři objevili jablka s přemírou pesticidů i na začátku ledna. I tehdy byla jablka z Polska, šlo ale o jinou odrůdu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz