Magazín Víkend

VÍKEND: Zkáza Jadranského Titaniku

Je to námořní tragédie, na kterou se už téměř zapomnělo. Od potopení parníku Baron Gautsch uplyne 104 let. Na palubě lodi přezdívané Jadranský Titanik bylo i několik Čechů.

Byl srpen 1914 a začínala válka. Všude panoval zmatek a kolem pobřeží Jadranu se postupně začínala klást minová pole, která měla chránit rakousko-uherské přístavy. Baron Gautsch, původně výletní loď, byla zrekvírovaná armádou, aby z Terstu do Kotorského zálivu na nejjižnější výspě monarchie dovezla válečný materiál a zásoby. Na zpáteční cestě měla dostat civilisty do bezpečí.


Když se Miloš Pilař před deseti lety poprvé ponořil k vraku parníku Baron Gautsch, asi hned netušil, jak osudové tohle setkání bude. Tenkrát neměl ponětí, že s příběhem této lodi stráví několik dalších let a zmapuje všechna bílá místa v jejím tragickém osudu.

Více reportáží z Víkendu najdete ZDE.

TN.cz/frm, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz