Práce

Firmy hledají zaměstnance! Kde nabízejí nejvíc peněz? PŘEHLED

V Česku chybí tisíce uklízeček, svářečů, hlídačů, kuchařů i dělníků. Zaměstnance podle úředníků není kde brát, pro mnoho lidí jde navíc o neperspektivní obory. Krizi mají pomoct zažehnat rekvalifikační kurzy i vyšší finanční odměny.

Lidskou sílu v Česku stále rychleji nahrazují robotické stroje a jedním z důvodů je podle úředníků fakt, že lidé, kteří by práci zastávali, prostě nejsou. Volných je více než 200 tisíc pracovních pozic - chybějí hlavně dělníci, řidiči, uklízečky, svářeči, skladníci ale i kuchaři.

"Tradičně velká poptávka je po technických profesích, a to napříč všemi obory," sdělila TV Nova mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková s tím, že situaci mají pomoct řešit kromě jiného i rekvalifikační kurzy, které ÚP plně zabezpečuje, nebo na ně alespoň přispívá (více informací najdete zde).

Firmy se snaží chybějící zaměstnance nalákat na mnohdy velmi zajímavé finanční ohodnocení. Třeba recepční pro turistické apartmány v Praze si může vydělat i 26 tisíc korun čistého, po zaškolení navíc bývají bonusy. Co se kuchařů týče, finanční odměna se obvykle pohybuje mezi 100 - 150 korunami za hodinu. Zaměstnavatelé (hotely, vinařství,...) někdy nabízejí i ubytování zdarma. Pro vykonávání této činnosti ale zpravidla bývá potřeba praxe v oboru.

A lákavé nabídky dostávají i popeláři. V hlavním městě může řidič za svoz odpadu dostat 25 až 45 tisíc korun hrubého. Většina zaměstnavatelů ani nepožaduje speciální vzdělání.

Svářeče se firmy prostřednictvím pracovních portálů snaží nalákat na finanční odměny od 21 do 40 tisíc korun. Operátor výrobní linky na Plzeňsku dostane i 26 tisíc korun. Pracovníkům ostrahy obchodního centra pak nabízí firma v Praze až 29 tisíc korun plus náborový příspěvek sedm tisíc korun.

Související obsah

A nabídku zajímavých pracovních míst najdete i na stránkách Úřadu práce. Ohodnocení se přitom výrazně liší podle dosaženého vstupně vzdělání. Zatímco pracovníci v administrativě bez maturity si mohou vydělat v průměru od 14 do 30 tisíc korun měsíčně, vysokoškoláci mají šanci bojovat o místa s odměnami i 70 tisíc korun měsíčně.

A podobné je to i v oblasti služeb. Vysokoškolští řídící pracovníci v cestovních kancelářích si mohou přijít na 50 tisíc korun měsíčně, stejně jako vystudovaní mechanici a opraváři. Elektromechanik s vyučením bez vysokoškolského vzdělání si může přijít na 20 tisíc, vzácněji na 28 tisíc korun měsíčně.

ČTĚTE TAKÉ:

Měníte práci? 10 rad pro úspěšný start v novém zaměstnání
Tohle (ne)podepíšu! Víme, jak má vypadat pracovní smlouva

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz