Trezor

Záhadný trezor na svitavské radnici! Nikdo ho nedokáže otevřít

Na svitavské radnici mají sto let starý trezor po původním majiteli budovy, od kterého ale chybí klíče. Úředníky zajímalo, co se v něm skrývá, ale ani zkušený zámečník si s trojicí zámků neporadil a po třech hodinách marného snažení to nakonec vzdal. Obsah trezoru proto zůstává velkou záhadou.

Úředníci mají ve svých stolech desítky klíčů, k trezoru ale žádný nepasuje. Co skrývá a půjde ho někdy otevřít? Tyhle otázky na úřadě dráždí snad úplně všechny. "Nevíme, co v něm je, zajímá nás obsah," přiznala mluvčí úřadu Lucie Macášková.

Je to umělecké dílo, vypadá jako skříň a tři zámky jsou schované za mistrně ztvárněnou krytkou. Měří skoro jako dospělý člověk a donedávna byl v obřadní síni. Pak ho zaměstnanci přestěhovali na chodbu. "Trezor váží 300 až 400 kilo," řekl správce budovy Karel Chovanec.

Trezor je sto let starý a patřil místnímu podnikateli Julii Langrovi i s domem, ve kterém městský úřad sídlí už desítky let. Jsou v něm nějaké cennosti? Možné to je, nicméně tahle schránka by skutečně dokázala ochránit opravdový poklad.

Související obsah

Mezi vnějšími a vnitřními plášti je popel, který při pokusu o násilné otevření zhasil plamen, třeba autogen. Aby šlo pohnout dveřmi sejfu, v zámcích musejí být všechny tři klíče. Nejlepší zámečník v okolí se do jemné práce pustil, ale zatím ji nedokončil. Podařilo se mu za tři hodiny jeden zámek otevřít z 60 procent.

Zkušený zámečník tvrdí, že už za život otevřel 500 trezorů, ale na svitavské radnici ho čeká druhé kolo. A nemusí být rozhodně poslední.

Petr Brzek/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz