Krádež

Obrovská krádež virtuálních měn! Hackeři ukradli 11 miliard korun

Obrovská krádež virtuálních měn! Hackeři ukradli 11 miliard korun
Zdroj: Profimedia

Hackeři v pátek v noci zaútočili na japonskou burzu virtuálních měn Coincheck. Ukradli 532 miliónů dolarů (10,8 miliardy korun) v kryptoměně NEM. Největší krádeže v historii virtuálních měn si zaměstnanci všimli až po osmi hodinách.

Vedení firmy se přiznalo na tiskové konferenci s tím, že po pachatelích pátrá. Údajně mají digitální stopu, kam byla měna převedena. Neví ale, z jaké země hackeři útočili. "Uděláme vše pro odškodnění investorů," slibuje Coincheck. O krádeži informoval BBC.

Virtuální měny rostou na popularitě. NEM je z hlediska tržní hodnoty desátou největší měnou, ale po krádeži oslabil o 11 procent, zatímco bitcoin ztratil 3,4 procenta a ripple 9,9 procenta.

Virtuální měny se údajně v některých případech používají k financování nelegálních činností, například k obchodování s drogami. Mnohé státy proto uvažují o úplném zákazu krsyptoměn.

Související obsah

Burzy s kryptoměnami mají obvykle dvě peněženky, tzv. "hot wallet" (teplou pěněženku), se kterou se aktuálně obchoduje na internetu a pak "cold wallet" (studenou peněženku), která drží větší část kryptoměn v bezpečí před hackery offline.

CoinCheck se však vyjádřil, že pro něj bylo těžké spravovat tuto offline peněženku, takže tyto "peníze" byly pořád online v hot wallet. A právě tu hackeři napadli. Peněženky s jinými kryptoměnami napadeny nebyly a jsou zatím v bezpečí.
 

ham, TN.cz

K tématu Krádež

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz